Genel 28 OCAK 2011 / 07:46

Mısır internetten tamamen silindi

Mısır'da internetin dış dünyayla bağlantısı tamamen koptu

Geçtiğimiz gece yarısı itibariyle Mısır'da internetin dünyayla olan bağlantısı tamamen kesildi, ülkenin dijital  iletişim ağı karanlığa gömüldü.

Mısır, dün gece yarısı hükümetin aldığı bir kararla yurtdışına yönelik tüm internet bağlantılarını kaldırarak dünyayla iletişimini kesti. Alınan bu kararla birlikte Mısır'da bulunan dört internet servis sağlayıcısından hizmet alan bankalar, eğitim kurumları ve kamu kurumları da dahil olmak üzere tüm kurumlar internet üzerinden hizmet veremez hale geldi. Avrupa'yı Asya'ya bağlayan fiber optik hatların bu kesintiden etkilenmediği belirtiliyor.Mısır'da olan bu olayın Tunus ve İran'da yaşanan örneklerden çok daha uç bir örnek olduğu belirtiliyor. Tunus'ta hükümet sadece belli yönlere giden internet bağlantılarını engelleme yoluna giderken, İran ülke genelinde internet bağlantı hızını yavaşlatma yoluna gitmiş ve bu yolla kullanılmasını istemediği birçok servisi pratik olarak kullanılamayacak hale getirmişti. Mısır'ın yaptığı ise ülkeyi dünya internet haritası üzerinden silmek oldu.Bunun muhtemelen çok daha büyük sonuçlara neden olacağını öngörmek hiç de zor değil.Neden Mısır'ın böyle bir karar aldığına dair ipuçlarını daha önce yayınladığımız bu haberde bulabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun