Genel 01 MART 2010 / 09:54

Mini kulaklar vücuttaki gizemi keşfedecek

Mikro kulak vücutta geçekleşen olaylara kulak misafiri olurken, bilimsel çalışmalara da katkı sağlayacak.

Mikro kulak vücutta geçekleşen olaylara kulak misafiri olurken, bilimsel çalışmalara da katkı sağlayacak.


Bilim insanlarının hücreleri dinlemek için kullandıkları mikro kulakların, bazı mikroorganizmaların ilaçlara gösterdiği tepkiyi de dinleme şansı verebileceği ortaya çıktı.

Mikro kulak, optik cımbızlar oluşturan lazer ışığının kullanıldığı modifiye bir teknoloji üzerine kurulu. Bu teknoloji ise moleküler ölçülerde oluşan mini şiddetleri ölçmeye yarıyor. Yani lazer ışın demeti mikroorganizmalar tarafından çıkan sesi ölçüyor. Mikroorganizma mesela bir bakteri lazer ışın demetinin merkezine yerleştiriliyor. Organizmadan çıkan her hangi bir ses, ışın demeti tarafından yakalanıyor ve yüksek hıza sahip bir kamera ile ölçülüyor. Yüksek hızdaki kamera, hareketin kaynağını tespit ediyor ve böylece elde edilen sesler hoparlöre bağlanıyor.

Mikro kulak, bakterilerin ve buna benzer canlılarının ne yaptığını, nasıl davrandığını anlamak için yola koyulacak. Eğer bu süreç başarılı olursa, mikro kulak diğer mikro organizmaların ilaçlarla etkileşimi üzerinde de kullanılacak.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun