Genel 13 EKİM 2008 / 12:59

Milyonlarca Çinli akciğer kanseri riski taşıyor

Harvard Halk Sağlığı Okulu'nda yapılan araştıma; sigara ve dahili yakıt kullanımı azaltılmazsa Çin nüfusunun zamanla azalacağını gösteriyor.

Harvard Halk Sağlığı Okulu'nda yapılan araştıma; sigara ve dahili yakıt kullanımı azaltılmazsa Çin nüfusunun zamanla azalacağını gösteriyor.


Harvard Halk Sağlığı Okulu’ndan (HSPH) bilim insanları, eğer sigara tüketimi azaltılmaz, evlerde odun, odun kömürü gibi yakıt tiplerinin kullanımına devam edilirse; 2003 ve 2033 yılları arasında Kronik Obstruktif Akciğer hastalığı (COPD) nedeni ile 65 milyon kişinin; akciğer kanseri nedeniyle de 18 milyon kişinin hayatını kaybedeceğini tahmin ediyor. Bu konuda alınacak önlemler arasında düzgün bacalar inşa edillmesi, hava sirkülasyonu sağlayan özel tasarımlı sobaların kullanımına geçilmesi yer alıyor. Bu sayede karbon dioksit ve sülfür dioksit gibi partiküllerin oluşma olasılığı azaltılmış olacak.


Solunum yolu hastalıklarından kaynaklı ölümler; Çin’deki ilk on ölüm nedeninden biri. Şu an Çinli erkeklerin yaklaşık yüzde 50’si sigara kullanıyor. Çinlilerin yüzde 70’inden fazlası evlerini ısıtmak ve yemek pişirmek için kömür ve odun kullanıyor. Bu yakıtların kapalı alanlarda kullanımı ve sigara tüketimi, akciğer kanseri ve COPD riskine yol açmanın dışında vereme de neden olabiliyor.


Dünya’daki 1.1 milyar sigara tiryakisinin 900 milyondan fazlası düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşıyor. Dünya nüfusunun neredeyse yarısı ise evlerinde ısınmak için odun ve kömür kullanıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun