Genel 05 NİSAN 2010 / 14:46

Microsoft'tan Itanium için "buraya kadar"

Microsoft, Intel'in Itanium işlemcisine olan desteğini bitirmeye karar verdiğini açıkladı.

Microsoft, Intel'in Itanium işlemcisine olan desteğini bitirmeye karar verdiğini açıkladı.


Windows'un 2008 R2 sunucularının Intel Itanium'a destek veren son sunucular olduğunu söyleyen Microsoft Teknik Üretim Yöneticisi Dan Reger, SQL Sunucu 2008 R2 ve Visual Studio 2010'un da Itaniuma'a destek veren son sürümler olduğunu açıkladı.

Sunucu yapımcıları daha önceden Intel Itanium işlemcilerin zorlandığını, hatta yeni çıkacak Linux yazılımının bu işlemcileri desteklemeyeceğini ifade etmişti.

Intel'in yeni çok çekirdekli Xeon 7500 serisi işlemcileri ile Microsoft'un bu duyurusunun aynı haftaya denk gelmesinin tesadüf olmadığını belirtiliyor.

Microsoft, Itanium kullanan sistemler için desteğinin Temmuz 2013'e kadar devam edeceğini ve bunun standart bir destek olduğunu ifade etti.

Intel'den konuya ilişkin bir açıklama henüz gelmedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun