Genel 03 ARALIK 2010 / 07:02

Microsoft sessiz sedasız IBM emülatörüne yatırım yaptı

TurboHercules'e yatırım yapan Microsoft, IBM mainframe pazarının peşine mi düşüyor?

TurboHercules'e yatırım yapan Microsoft, IBM mainframe pazarının peşine mi düşüyor?


Microsoft'un, X86 tabanlı sistemlerde IBM mainframe sistemlerinin emülasyonunu gerçekleştiren TurboHercules yazılımına yatırım yaptığı ortaya çıktı.

İşin ilginç tarafı, Microsoft'un son zamanlarda IBM'in mainframe sistemlerine teknik veya yasal açıdan savaş açan şirketlerle özel olarak ilgilenmeye başlamış olması. Örneğin TurboHercules, geçtiğimiz Nisan ayında Avrupa Komisyonu'nda açtığı davada IBM'in mainframe sistemlerini kendi işletim sistemlerine kilitlediğini söyleyerek bunun rekabete aykırı olduğunu öne sürmüştü. IBM'in fonladığı bir diğer şirket olan T3'ün de IBM'le benzer sebeple davalık olduğu söyleniyor.

Windows ve Linux işletim sistemleri üzerinde çalışan TurboHercules, IBM'in mainframe işletim sistemlerinin ve dolayısıyla da bu işletim sistemleri üzerinde çalışan uygulamaların x86 platformları üzerinde kullanılabilmesini sağlıyor. Emülatör, adından da anlaşılabileceği üzere Hercules adı verilen açık kaynak kodlu emülasyon yazılımının kodlarının IBM mainframe sistemlerine uyarlanmış halinden oluşuyor.

Şirket yetkililerinin söylediğine göre TurboHercules mainframe sistemlerinin yerine geçmek için değil, onları desteklemek için kurgulanmış bir yapıya sahip. Microsoft'un şirkete aktardığı paranın ise pazarlama faaliyetlerinde ve felaket önleme çözümlerinin geliştirilmesi amacıyla kullanılacağı belirtiliyor.

Detaylı bilgiyi turbohercules.com adresinde bulabilirsiniz.