Genel 18 ARALIK 2009 / 13:23

Microsoft Opalis'i satın aldı

Yenilikçi teknolojileri ve yazılımları ile bireylerin ve kurumların verimliliğe odaklanmasını sağlayan Microsoft, bilişim süreçleri otomasyonu alanında tanınmış markalardan biri olan Opalis'i satın aldı.

Yenilikçi teknolojileri ve yazılımları ile bireylerin ve kurumların verimliliğe odaklanmasını sağlayan Microsoft, bilişim süreçleri otomasyonu alanında tanınmış markalardan biri olan Opalis'i satın aldı.


Opalis yazılımları, bir veri merkezinin yönetimi için gerekli işleri otomasyon ortamına taşıyan ve iş akışlarını planlamaya yarayan teknolojilerden oluşuyor. Bu çözümler, sistem ve ağ altyapısındaki bileşenlerin oluşturulması, tanımlanması, birbiriyle ilişkilendirilmesi, yönetilmesi ve raporlanmasını sağlayan Run Book Automation (BT Araçları Otomasyonu) işlevlerinin yanı sıra sanal makina yaşam döngüsü yönetimi, vaka kayıt yönetimi, uyumluluk ve bulut bilişim ortamında sanal makina aktarma gibi işlerde kullanılıyor.

Veri merkezi yönetim araçlarının kullanımını kolaylaştıran çeşitli iş akışlarını oluşturmaya ve çalıştırmaya yarayan bir otomasyon platformu olarak kurumların işini önemli ölçüde kolaylaştıran Opalis çözümleri, BMC, CA, IBM, HP, Microsoft, ve Symantec gibi BT markalarının sunucu altyapı ve sistem yönetimi ürünleri arasında kapsamlı ve güçlü entegrasyon sağlama yeteneğiyle de öne çıkıyor.

Opalis geçen yılın üçüncü çeyreğine göre bu yılın aynı döneminde lisans satışlarında % 104 oranında artış sağladı. Microsoft'un kendi ürünlerine entegre etmek amacıyla satın aldığı şirket, özellikle entegrasyon ihtiyacı yüksek özel şirketler ve kamu kurumlarından büyük ilgi görüyordu.

Opalis, Microsoft için neden önemli?

Gelişmiş iş akışı (workflow) teknolojileri, sanal sunucu enflasyonundan kaçınmak ve veri merkezinde üst düzeyde optimizasyon (iyileştirme) sağlamak isteyen yöneticiler için yaşamsal öneme sahip. Gartner, 2010 sonuna kadar otomasyon ve iş akışı yönetimi görevlerinin en az % 50'sinin BT Araçları Otomasyonu yazılımlarıyla sağlanacağını tahmin ediyor.

Microsoft'un bu önemli yatırımının püf noktası, kendi sistem yönetim yazılımı Microsoft System Center'ın fiziksel ve sanal veri merkezi yönetim becerileri ile BT süreçleri ve veri merkezleri konusunda uzmanlığı ile tanınan Opalis'in teknolojilerini buluşturmasından kaynaklanıyor.

Bu satın almanın Microsoft açısından birkaç somut çıktısı bulunuyor. Örneğin Microsoft System Center, fiziksel ve sanal sistem yönetimini sağlarken, veri merkezlerindeki sunucu yazılımları ve sunucular arasındaki karmaşık BT süreçlerini otomasyon ortamına taşımak veri merkezi yönetim maliyetlerini önemli ölçüde geriletecek. yönetim süresini de büyük ölçüde kısaltacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun