Genel 08 KASIM 2010 / 08:05

Microsoft CEO'su kendi hisselerini sattı

Steve Ballmer, 1,3 milyar dolar değerindeki hisselerini sattı, "Aman yanlış anlaşılmasın" dedi.

Steve Ballmer, 1,3 milyar dolar değerindeki hisselerini sattı, "Aman yanlış anlaşılmasın" dedi.


Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden Microsoft'un 2000 yılından beri CEO'su olan Steve Ballmer, yedi yıl sonra ilk kez şirketteki hisselerini sattı. 49,3 milyon Microsoft hissesini 1,3 milyar dolara satan CEO, bu hamlenin sadece kişisel bir finansal yönetim olduğunu belirtti.

Ballmer, hala elinde 359 milyon Microsoft hissesi bulunduruyor. Bu hisselerin bugünkü değerinin yaklaşık 9,6 milyar dolar olduğu biliniyor. Yıl sonuna kadar 75 milyon hissesini daha satmayı hedeflediğini açıklayan Ballmer, bugüne kadar hep Microsoft'a sadık olduğunu bundan sonra da böyle devam edeceğini açıkladı.

Steve Ballmer'ın bu finansal tercihleri diğer Microsoft yatırımcıların da endişelenmesine yol açabilir. Son dönemde Microsoft'un yeni nesil bilgisayar teknolojilerine ayak uyduramayacağından endişe edildiği için yatırımcılar, pek Microsoft hisselerinin heveslisi değildi.

Yine de Microsot'un açıklamalarına göre, ilk çeyrek rakamlarında şirket kârının Windows ve Office yazılımları sayesinde yüzde 51'lik artış gösterdiği belirtildi.