Genel 02 KASIM 2010 / 09:40

Microsoft, Canesta'yı satın alıyor

3D görüntüleme teknolojisinde lider olarak kabul edilen Canesta'nın Microsoft'a çok şey kazandırması bekleniyor.

3D görüntüleme teknolojisinde lider olarak kabul edilen Canesta'nın Microsoft'a çok şey kazandırması bekleniyor.


Microsoft, cihazların görüntüleri üçüncü boyutta algılamasını sağlayan mikrochipler üreten Canesta şirketini satın alacağını duyurdu.

3D görüntüleme teknolojisinde lider olarak kabul edilen Canesta’yı satın alan Microsoft, kullanıcıların bilgisayarı fare yerine zihinleriyle kontrol etmesine olanak sağlayan yeni bir teknolojiye yaklaşacak.

Canesta, 3D algılama platformu yaratan yonganın mucidi olarak tanınıyor ve şirketin bu alanda pek çok patente sahip olduğu biliniyor. Pek çok platformda Doğal Kullanıcı Arabirimleri (Natural User Interfaces) kullanmayı mümkün hale getiren 3D algılama teknolojisi piyasada önemli bir değişim yarattı.

Satın almayla birlikte Canesta patent ve teknolojilerine ulaşacak Microsoft, anlaşma hakkında bilgi vermezken, Canesta CEO’su bu stratejinin pazar için heyecan verici bir gelişme olduğunu vurguluyor. Ayrıca CEO önümüzdeki on yıl içerisinde doğal kullanıcı arayüzlerinin (NUI) tüm aygıtlar üzerinde yaygın kullanım alanı bulacağını ifade ediyor.

Canesta’nın sağlayacağı algılama teknolojisinin Kinect ve Xbox için kullanılacağı tahmin ediliyor. Microsoft’un aldığı bu kararın şirkete çok şey kazandıracağı açık.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun