Genel 27 MAYIS 2010 / 07:31

Microsoft birinciliği Apple'a bıraktı

NASDAQ borsasındaki hisse değerlerine göre, dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan Microsoft yerini Apple'a bıraktı.

NASDAQ borsasındaki hisse değerlerine göre, dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan Microsoft yerini Apple'a bıraktı.


NASQAD borsasının verilerine göre, piyasadaki hisse senedi fiyatlarındaki yeni değişimlerle Çarşamba günü Apple'ın piyasa değeri en büyük rakibi olan Microsoft'u geçti ve Apple dünyanın en değerli  teknoloji şirketi haline geldi. Çarşamba günü Microsoft hisselerinin değeri yüzde 4 düşerken, Apple'ın düşüşü binde 4 oranında kaldı.

Son duruma göre Apple 222 milyar dolarlık hisse değeriyle 219 milyar dolarlık Microsoft'u geride bıraktı. Şirketlerin NASDAQ borsasındaki değeri şirketin mevcut hisse sayısıyla hisse fiyatlarının çarpılması sonucunda belirleniyor.

Bununla birlikte kârlılık konusunda Microsoft halen Apple'ın önünde yer alıyor. Microsoft'un yıllık kârı 14,6 milyar dolarken, Apple'ın yıllık kârı 5,7 milyar dolar seviyesinde.

90'larda neredeyse piyasadan çekilme noktasına gelen Apple'ın bu başarısı şirketin küllerinden nasıl doğduğunu da gözler önüne seriyor. Bu başarıda özellikle 2001 yılında piyasaya çıkan iPod'un önemli rol oynadığı söyleniyor. iPod her ne kadar Wİndows işletim sistemine sahip bilgisayarlarla çalışsa da, çoğu iPod sahibi ürüne sahip olduktan sonra Mac sistemleri tercih etmeye başlamıştı.

Apple'ın bundan sonraki adımları arasında haftasonu itibariyle Amerika dışında iPad satışlarına başlaması ve önümüzdeki ay yeni nesil iPhone serisinin tanıtılması yer alıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun