Genel 03 EKİM 2011 / 17:59

Michael McQueen Y kuşağının şifrelerini verdi

Michael McQueen Y kuşağının şifrelerini verdi

ICT Summit Eurasia-Bilişim Zirvesi, ilk gününde genç kuşağın dünya çapındaki en ünlü konuşmacılarından biri sayılan ve son 6 yılda dünyanın 4 farklı kıtasında 100 binin üzerinde insana sunum yapan ve onlarla birlikte çalışma atölyeleri düzenleyen Michael McQueen’i ağırladı.Sosyal araştırmacı Michael McQueen, özellikle milenyum kuşağı olarak da adlandırılan ve bugünün iş dünyası yöneticilerinin, profesyonel çalışan profili olarak anlamak ve çözümlemek konusunda ciddi zorluk yaşadığı Y Kuşağı’na yönelik strateji ve eğilimleri,farklı bakış açısıyla anlattığı sunumlarıyla ilgi toplayan bir isim. İlk defa Türkiye’ye gelen McQueen, satış, pazarlama ve insan kaynağı stratejilerini Y kuşağını hedefleyerek oluşturan iş dünyasına önemli ipuçları verdi.

McQueen’e göre, Y Kuşağı, her ne kadar karakteristik özellikleri coğrafi ve kültürel olarak değişim gösterse de, birçok ortak özelliğe sahip. Bugünün iş dünyası ise, gerek tüketici gerekse profesyonel çalışan profili olarak Y kuşağını anlamak ve çözümlemek konusunda zorluklar yaşayabiliyor. Diğer yandan yeni dönem satış, pazarlama ve insan kaynağı stratejileri hep Y kuşağı hedeflenerek oluşturuluyor.

Y kuşağına dair önyargılar var

Konuşmasında Y Kuşağı’nın yanlış tanındığına da değinen McQueen, “Bu kuşak genellikle teknoloji bağımlısı, kendine aşırı güvenen, sabırsız, haddini bilmez, kendinden çok emin ve saygısız olarak tanımlanıyor. Bu tür eleştiriler bu grubun bir bölümü için geçerli olabilir ama hepsi için değil. Y kuşağı çok olumlu özellikler de taşımakta. Onlar, esnek, adaptasyon yeteneği yüksek, iyi eğitimli, sosyal farkındalık sahibi ve pek çok yönden oldukça korkusuzlar. Haklarını biliyorlar, otoriteyi sorguluyorlar ve ilgisiz veya adaletsiz olan ile mücadele ediyorlar. Tüketiciler olarak ise, Y Kuşağı deneyim odaklı, seçici, marka bilinçli, birazcık vefasız ve fiyat duyarlı” dedi.

İş dünyası bu kuşağı anlamakta sıkıntı çekebiliyor

Şirketlerin bu kuşağı anlaması için nasıl bir bakış açısına sahip olması gerektiğine dair görüşlerini açıklayan McQueen, bu noktada şunları söyledi: “İlk anahtar, farklı dünya görüşleri ve algılarının daha iyi ya da kötü olmadığını kabul edip sadece farklı olduğunu bilmektir. Bunun Y kuşağı dediğimiz gençlerin birkaç yıl sonra şirketler bünyesinde de önemli yerlere gelebileceğini göz ardı etmeyelim. Birçok şirketi meşgul eden ve ilgilendiren Generation Y çalışanlarını motive etmek için, bazı detaylar önemli. Çalışma saatlerinde esneklik, çalışma ortamı ve iş kıyafetlerinde rahatlık. Sonuç odaklılık. Gençlerden sürekli itaat beklemek bir hata olabilir. Y kuşağı topluluk olma ve ait olma bilinci ve arzusundadır. Ne kadar çok kuruluş topluluk bilinci oluşturursa o kadar sadık bir kuşak oluşturur. Bugün pek çok kuruluş, Y kuşağını meşgul ve motive etmek için yeterince hızlı hareket edemiyor. Yaratıcılığı ve inovatif olmayı boğan, engelleyen bürokrasi de bu gruba ulaşmanın önünde büyük bir engel olarak duruyor” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun