Genel 05 EKİM 2011 / 15:43

Mevlüt Dinç Sınırsız Oyun Konferansı’nda TÜDOF’u anlattı

Mevlüt Dinç Sınırsız Oyun Konferansı’nda TÜDOF’u anlattı

ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi ‘11’de ‘Sınırsız Oyun Konferansı’ başlığında düzenlenen konferansın son gününde, Sobee Studios Genel Müdürü ve Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu (TÜDOF) Başkanı Mevlüt Dinç’i ağırladı.Mesleki geçmişinden bugüne kadar yaptığı projelere örnekler veren Dinç, federasyon yapısını ve hedefleri hakkında da bilgiler verdi. İşte Dinç’in konuşmasında öne çıkan bazı başlıklar…

“1983 yılından bu yana oyun sektöründe aktif olarak çalışıyorum. Oyun sektörünün hak ettiği yere gelmesi için çalışıyorum. İngiltere’den Türkiye’ye döndükten sonra, 10 yıldır bu konuda çabalarımız var ve federasyonun kurulması ile bu çabalar sonuç verdi.

2001 yılında Türkiye’ye döndüm ve 2009 Mart’ında da şirketimiz Türk Telekom Grubu’na katıldı. Yetenekli gençlerle çalıştım, kendi ekibimi kurdum ve dünya çapında işler yapıyoruz. Örneğin Citroen Türkiye için Türkçe yaptığımız bir oyunumuz vardı ve yurtdışından ilgi olunca, arkadaşlarım bunu yabancı dile çevirmek istedi. Ama onlara, yıllarca yabancı dilde oyun oynadıklarını hatırlatarak, ‘Onlar da Türkçe oynasınlar’ dedim. Kısa bir süre sonra farklı ülkelerin, oyun için Türkçe dil desteği sağladığını gördük. Bunu onlar yaptı.

"İstanbul Kıyamet Vakti" Discovery'de konu oldu

İstanbul Kıyamet Vakti isimli oyunumuz, World of Warcraft büyüklüğünde bir oyun ve İstanbul’un tarihi mekanlarının birebir modellendiği, oyuna taşındığı bir yapı var. Bu önemli bir ‘ilk’ ve Discovery Channel da bu oyunla ilgili bir yayın yapmıştı.

İki yıl önce ‘I Can Football’ oyununun lansmanını yaparak, dünyada yine bir ‘ilk’e imza attık. Aynı anda 22 kişi gerçek zamanlı futbol oynayabiliyor. Bu oyunun 900 bini aşkın üyesi var. Hatta Manchester United ile anlaştık ve birebir modelleme ile onları da oyunun içine taşıyoruz.

Süpercan isimli bir kahraman yarattık. Hatta Marvel ile bir anlaşma imzaladık. Böylece Marvel’in süper kahramanları da Süpercan’a destek oluyor. Oyun tabanlı eğitim adına da Süpercan’ın değerlendirilmesini istiyoruz. Amacımız tüm önemli konularda oyunlar yapmak, çocukların eğitimine katkıda bulunmak. Sağlıklı beslenme, deprem gibi konularda bunu yapacağız.

COMPEX fuarını sahiplendik ve GAMEX oyun fuarına dönüştürdük. Bölgesel bir kapsamı olsun istiyoruz. İlk fuarı 1-4 Aralık tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapacağız.

TÜDOF’a baktığımız zaman, büyük bir camia söz konusu. Farklı sorunların tartışılması ve çözüm bulabilmesi federasyonun önceliği olacak. Bu federasyonun dünyada örneği yok. Hedeflerimiz; ulusal bazda oyun derecelendirme, aileleri bilinçlendirme, internet kafelere destek, dijital oyunlar ligi, yarışmalar ve milli takımlar oluşturmak, geleneksel oyunlarımızı gençlere yeniden sevdirmek, sosyal sorumluluk odaklı çalışmalar ve ulusal oyun platformu oluşturmak var.”

İnternet kafeler destek bekliyor

Mevlüt Dinç, sunumunun ardından katılımcıların sorularını yanıtladı. Bir katılımcının, federasyonun internet kafelere destek konusunda yapacakları konusunda sorusuna da şu yanıtı verdi:

“15-20 milyon internet kafe var ve bu inanılmaz bir rakam. Ama kafelerle ilgili kötü bir algı var. İnternet kafelerde yüzde 99 oranında oyun tüketiliyor. Aynı Facebook’ta olduğu gibi… Geleneksel oyunların ve teknolojik altyapıların geliştirilmesi, bunun desteklenmesi hedefimiz. Ülke çapında turnuva ve etkinlikleri kafelerde yapmak istiyoruz. Sonuçta insanların gerçek hayatta da bir araya gelmelerini önemsiyoruz.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun