Genel 12 MART 2010 / 13:13

Metal gibi davranan plastik üretildi

Üretilen bu plastiğin metal kullanılan pek çok teknolojide kullanılması bekleniyor.

Üretilen bu plastiğin metal kullanılan pek çok teknolojide kullanılması bekleniyor.


20. yüzyılın en çok kullanılan malzemelerinden olan plastik, akademik ve endüstriyel ölçekte sayısız uygulamada kendine yer buldu ve hala da kullanılıyor. Şimdilerdeyse Pappalardo Mikro ve Mühendislik Laboratuarları, geliştirdiği yeni teknikle metal gibi davranan plastik üretti.

Geliştirilen bu yeni teknikte bir termoplastik çeşidi olan polietilenin polimer zincirleri farklı bir biçimde sıralandı. Araştırmacılar polietilenin bu yeniden sıralanmış morfoloji içinde şekillenmesini sağladı ve polietilen tel benzeri bir şekle getirilerek termal depolama kapasitesi ve elektrik direnci yüksek bir malzeme haline dönüştürüldü.

Normal polietilenden 300 kez daha dayanıklı olan bu yeni malzeme metal gibi davranıyor ve ısı transferi yapabiliyor. Bu yeni tür plastiğin pek çok uygulamada metalin yerini alması bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun