Genel 25 MAYIS 2010 / 11:37

Meksika Körfezi petrolden kurtulamıyor

80 gündür devam eden çalışmalar sonuç vermiyor, oklar BP'ye yöneliyor.

80 gündür devam eden çalışmalar sonuç vermiyor, oklar BP'ye yöneliyor.


20 Nisan'da Meksika Körfezi'nde meydana gelen çevre faciası son bulmuyor. Son yılların en büyük çevre felaketinde başrolde yer BP, tüm çabalarına rağmen bir çözüm bulamadığını açıkladı.

Son olarak 98 tonluk bir tıpayla sızıntının önlenmesi planlanıyordu. Tıpayla denize yayılan petrol de çekilerek deniz temizlenecekti. Ancak yapılan tıpanın denize indirilen çelik kısmında buzlanma meydana geldiği için işlemlere ara verildi.

20 Nisan'dan bu yana gerçekleşen çalışmalara rağmen hala sonuç alınamaması sabırları taşırıyor. İşin geri döndürülemez bir felakete dönüşmesinden korkuluyor. Şimdiden bazı canlı türlerinin nesli tehlikeye girmiş durumda. Yeni temizlenme eşiği olarak Ağustos ayı belirlendi.

Artık petrol şirketi BP'ye olan güven de azalmaya başladı. Ancak BP Sekreteri Ken Salazar, "yapmadığımız herhangi bir şey tespit edilirse, biz herkesin yolundan çekilip suçlamaları kabul ederiz" dedi.

BP'nin Yönetim Direktörü Robert Dudley de BP'ye güvenmeyenleri anlayamadığını, bu felaketin sona ermesini herkesten çok BP'nin istediğini belirtti. Dudley, eğer yeni deneme de başarılı olmazsa başka seçenekler de bulunduğunun altını çizdi.

BP hisseleri 20 Nisan'dan bu yana yüzde 20'lik düşüşle şirkete 30 milyar dolar kaybettirdi.

Çalışmalar 80 gündür sonuç vermiyor. Petrol sızıntısının etkileri tamamen belirlenemese de, çevre felaketinin geri dönülmez bir eşiğe gelme riski tüm dünyaya endişe veriyor.