Genel 15 TEMMUZ 2010 / 13:29

Meksika Körfezi için kritik saatler başladı

BP'nin yerleştirdiği kapağın testi başladı, gelişmeler tüm dünyada dikkatle takip ediliyor.

BP'nin yerleştirdiği kapağın testi başladı, gelişmeler tüm dünyada dikkatle takip ediliyor.


İki gün önce yapılan çalışmalar sonucunda BP, Meksika Körfezi'ndeki kuyuya yeni kapağı yerleştirdi. Şimdi ise kapağın yeterli olup olmadığıyla ilgili testler başladı. Bilim insanları ve yetkililerin yapılacak basınç testinin petrol kuyusuna düzeltilemez şekilde zarar vermesinden kaygılanılıyor.

Testin altı saat içinde tamamlanması bekleniyor. Ancak çalışmalar ilk üç saat içinde başarılı gider ve basıncın kapağa etkisi düşük kalırsa testlerin daha kısa sürebileceği konuşuluyor.

Kapağın sızıntıyı tamamen kesmesi umuluyor ancak yine de kesin çözümün petrol sızıntısındaki basıncı azaltacak iki kuyunun daha açılmasıyla geleceği ortaya kondu. Ek kuyular ise ancak Ağustos ayında açılabilecek.

Ayrıca Barack Obama tarafından ülke tarihinin en büyük çevre felaketi olarak görülen sızıntının ardından Amerikan Hükümeti denizlerde petrol aramayı durdurma kararı aldı. Buna Kasım ayından itibaren sondaj faaliyetleri son bulacak.

Bu arada Amerika'da BP'yi de etkileyecek bir yasa tasarısı üzerinde görüşülüyor. Tasarıda, son yedi yıl içerisinde 10 ya da daha fazla ölümle karşılaşılan problem olduğunda yine yedi yıl süreyle benzer faaliyetleri yürütememesiyle ilgili bir hüküm bulunuyor.

Doğrudan BP'nin ismi verilmese de yasada sınırları çizilen portreye BP'nin uyum sağladığı görülüyor. Üç ay önce yaşanan patlamada ortaya çıkan çevre felaketi sonrası 15 kişi yaşamını yitirmişti.

BP sızıntıyı önleyebilmek için şimdiye dek 3,5 milyar dolar harcadı. Bunun yanında şirket tarafından Obama'nın baskıları sonucu 20 milyar dolarlık bir fon oluşturuldu. Ayrıca şirketin hisselerindeki değer kaybı nedeniyle toplam zararın şimdiden 50 milyar doları geçtiği düşünülüyor.

Hatta düşen hisse senetleri sebebiyle Afganistan Başkanı Kaddafi'nin aralarında bulunduğu birkaç iş adamı hisselerin satın alınabileceğini ifade etti. İngiltere'nin bu alımları engellemek için bazı yaptırımlara gidebileceği konuşuluyor. Zira İngiliz Hükümeti BP'nin tamamen ortadan kalkması ya da yabancı yatırımcıların eline geçmesini istemiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun