Genel 09 TEMMUZ 2009 / 11:00

Medya ve iletişim dünyası biraraya geldi

İletişim sektörünün sorunlarının çözümüne yönelik olarak, sektörün ihtiyaçlarını sektörün temsilcilerinin belirlemesine olanak sağlamak amacıyla düzenlenen “İletişim Türkiye’09 Medya ve İletişim Zirvesi” bugün başladı.

İletişim sektörünün sorunlarının çözümüne yönelik olarak, sektörün ihtiyaçlarını sektörün temsilcilerinin belirlemesine olanak sağlamak amacıyla düzenlenen “İletişim Türkiye’09 Medya ve İletişim Zirvesi” bugün başladı.


İletişim sektörüyle ilgili tüm dinamikleri bir araya getirmeyi amaçlayan; 'İletişim Türkiye'09 Medya ve İletişim Zirvesi" bugün World of Wonders İstanbul Convention Center'da başladı. Devlet Bakanı Egemen Bağış ve Devlet Bakanı Başkabakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın açılış konuşmacıları arasında yer aldığı etkinliğe ulusal ve uluslarası yayın organlarının yöneticileri de katıldı. Etlinliğin açılışında konuşan Devlet Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, teknolojik gelişmelerin en yoğun görüldüğü iki sektörün medya ve iletişim sektörü olduğuna dikkat çekerek, medya, bilgi teknolojileri ve telekomünikasyonun iç içe geçen yapısının farklı konuları da gündeme taşıdığını belirtti. Yakınsama ile insan akan bilginin miktarının arttığını ifade eden Arınç, " Bilgi çokluğu ve bilgi kirliliği ile de karşı karşıyayız. Bu nedenle telekominikasyon ve iletişim sektörleri bunun bilincinde hareket etmeli. Bu konuda yeni hizmet sağlayıcılar hakları görevleri ve sorumlulukları konusunda bilinçlendirilmelidir. Medya da içeriği sağlam, estetik değeri yüksek ve kamu yararı taşıyan içeriklere ağırlık vermelidir" diye konuştu. Televizyon yayıncılığında dijital yayıncılığa geçiş konusunda yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu belirten Arınç, bu konuda da yasa ile ilgili hazırlıkların tamamlanma noktasına geldiğini belirtti.


TRT ile Euronews'dan işbirliği


İki gün sürecek ve toplam 7 panele ev sahipliği yapacak olan etkinliğin bugünkü ilk paneli de "Kamu Yayıncılığı" başlıklı panel oldu. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in oturum başkanlığını yaptığı panele Euronews Genel Müdürü Micheal Peters, Azerbeycan İçtimai TV Genel Müdürü İsmail Ömerov ve TVYD Genel Başkanı Hidayet Karaca katıldı.Kamu yayıncılığının önemi ve konumunun ele elındığı panelde Euronews Genel Müdürü Micheal Peters, yeni dönemde TRT ile yaptıkları işbirliği ile TRT'nin Euronews'un yüzde 16'lık hissesini satın alarak beş büyük ortağından biri haline geldiğini belirtti. Panelin diğer konuşmacıları da kamu yayıncılığının nasıl bir misyon üstlendiği ve hangi kriterlerin gözönünde bulundurulması gerektiği konusunda bilgi verdi.


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılacağı etkinliğin öğleden sonraki bölümü ise "Medya ve İletişimin Düzenleme Boyutunda Yarını", "Telekom ve Medya Yakınsaması", " Sayısal Yayıncılık ve IPTV","İletişimde Reklam Sorumluğu", İnternet Medyası" ve "Medya Ombudsmanlığı" başlıklı panellere ev sahipliği yapacak.


 


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun