Genel 24 HAZİRAN 2010 / 09:30

Medvedev'den Silikon Vadisi'ne ziyaret

Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev, "başarının köklerini" görmek için Silikon Vadisi'ni gezdi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev, "başarının köklerini" görmek için Silikon Vadisi'ni gezdi.


Rusya Devlet Başkanı'nın ABD gezisinde iki günlük Silikon Vadisi programı yer alıyordu. Çarşamba günü yapılan bu gezi hakkında Standford Üniversitesi'nde konuşan Medvedev, "Başarının köklerini bizzat görmek istedim, benim ülkem de ileri teknoloji ekonomisini benimseyebilir. Rusya'nın yakıt merkezli ekonomisine yenilikçi teknolojiler sunmak istiyoruz. Kendi ülkemizde kendi Silikon Vadimizi yaratmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

Rusya'nın yatırıma açık bir ülke olduğunu dile getiren Medvedev, bu konuda öğrencilerden eleştiriler de aldı. Rusya'ya yeni yatırımlar ve yeni teknolojiler getirmek isteyen başkana, ülkenin politik ve ekonomik sisteminin yatırım ve ticaret için hiç de uygun olmadığı şeklinde geri dönüşler geldi.

Silikon Vadisi gezisi sırasında Apple CEO'su Steve Jobs'la görüşen başkan iki günlük "Silikon" turunda Twitter kurucuları Evan Williams ve Biz Stone ile de görüştü. Medvedev'in, Google'un CEO'su Eric Scmidt'le buluştuktan sonra Washington'a giderek Başkan Obama'yla görüş alışverişinde bulunması planlanıyor.

ABD ve Rusya arasında yıllarca süren soğuk savaş çoktan bitti ancak Rusya'da yeni bir Silikon Vadisi'nin etkileri yeni bir soğuk savaşa neden olur mu bilinmez.