Genel 05 KASIM 2008 / 11:58

MasterCard'dan KOBİ'lere özel kart

MasterCard Türkiye, özellikle KOBİ’lerin ticari finansman ihtiyaçlarına çözüm sunacak, şirket giderlerini karşılarken tasarruf sağlayacak MasterKOBİ ticari kart paketini kullanıma sundu.

MasterCard Türkiye, özellikle KOBİ’lerin ticari finansman ihtiyaçlarına çözüm sunacak, şirket giderlerini karşılarken tasarruf sağlayacak MasterKOBİ ticari kart paketini kullanıma sundu.


MasterKOBİ programında, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin yoğun olarak ticari harcamalarını gerçekleştirdikleri sektörlere özel indirim ve avantajlar sunuluyor. Program dahilinde, özellikle KOBİ’lerin ticari harcamalarını sıkça gerçekleştirdikleri insan kaynakları, seyahat, bilgi işlem, telekomünikasyon, hizmet, danışmanlık, eğitim, iletişim, ofis sarf ve ihtiyaç malzemeleri alanlarında faaliyet gösteren şirketlerde MasterCard’a özel ayrıcalıklar bulunuyor. MasterKOBİ tanıtım toplantısında Türkiye’nin ticari kartlar alanında büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Özlem İmece “Ülkemizde ticari işletmelerin yüzde 98,5’ini KOBİ’ler oluşturuyor. Gerçekleştirdiğimiz araştırmaya göre, KOBİ’lerin sadece yüzde 19’u ticari kart kullanmakta. Birçok KOBİ de bireysel kartlarını ticari alışverişleri için kullanıyor. Ticari kartların kullanımının yoğun olmamasının nedenini, işyeri sahiplerinin ticari kartları ve bu kartların işlerine sağlayacağı avantajı yeterince bilmemesi olduğunu düşünüyoruz. MasterCard olarak amacımız KOBİ’lerin tamamını bu modern ödeme aracı ile tanıştırmak. Türkiye’deki kredi kartı harcamalarını incelediğimizde bu harcamaların yüzde 4’ünün ticari kartlarla yapıldığını görüyoruz. Halbuki iş dünyasının harcama kalemlerine baktığımızda, gerçekleştirilen harcamaların yüzde 75’inin ticari kartlar aracılığı ile yapılabileceği görülüyor” dedi.


Toplantıya katılan MasterCard Europe Ticari Kartlar Başkanı Brian Lang, Avrupa’da KOBİ’lerin harcamalarını ticari kartlarla gerçekleştirip, kendilerine özel olarak sunulan avantajlardan yararlanmayı oldukça benimsediklerini söyleyerek “Avrupa’da ticari kartlar alanında her yıl ortalama yüzde yirmilik bir büyüme gerçekleşiyor. Avrupa’da toplam KOBİ sayısının 25 milyon olduğu göz önüne alınırsa potansiyelin büyüklüğü görülebilir. Yaptığımız araştırmalara göre, ticari kartlar alanında Avrupa’da 22 trilyon dolarlık potansiyel bulunuyor. MasterKOBİ programı ile Türk KOBİ’leri de kendilerine özel olarak sunulan avantajlarla alışverişlerini kazanca dönüştürecekler” dedi.


MasterCard Worldwide Ticari Kartlar Başkanı Steve Abrams ise “Dünya’da 100 milyonun üzerinde KOBİ bulunuyor. KOBİ’lerin ticari kartlar alanındaki potansiyeline baktığımızda karşımıza 61 trilyon dolarlık inanılmaz bir rakam çıkıyor. Şu an global olarak ticari kart pazarının büyüklüğü 80 trilyon dolar. 2012’ye kadar bu rakamın 110 trilyon dolara çıkması bekleniyor. Finans dünyası KOBİ’leri göz ardı etmeyerek, KOBİ’lere özel programlar oluşturmalı. MasterCard olarak global hedeflerimizden bir tanesi ticari kartlarla KOBİ’lere ulaşmaktır” dedi.


İhtiyaçlarını MasterKOBİ paketine dahil olan çeşitli sektörlerin önde gelen şirketlerinden temin eden MasterKOBİ kullanıcıların, harcamaları karşılığında MasterCard Ticari Kart kullanmayan KOBİ’lere oranla yıl içerisinde yaptığı harcamalarından yüzde 50’ye varan indirimler sayesinde tasarruf edebildiği belirtiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun