Genel 05 AĞUSTOS 2009 / 05:41

MasterCard Avrupa’da büyüyor

MasterCard 2009 yılı ikinci çeyrek faaliyet sonuçlarını dün açıkladı.

MasterCard 2009 yılı ikinci çeyrek faaliyet sonuçlarını dün açıkladı.


MasterCard Avrupa, üye finans kurumları ve önde gelen perakendecilerle gerçekleştirdiği ortaklıklarla performansını artırdı. Avrupalı tüketicilerin, MasterCard logolu kartlarını ekonomideki çalkantılı duruma rağmen alışverişlerde geçen yıla göre yüzde 7,2 daha fazla kullanması, MasterCard Avrupa için bu çeyreğin de başarılı geçmesine neden oldu.


Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan MasterCard Avrupa Başkanı Javier Perez, “Geride bıraktığımız çeyrekte, finans kurumları ve önde gelen perakendecilerle güçlü ortaklıklar kurmaya devam ederken, müşteri odaklı stratejimize uygun olarak, üye finans kurumlarımızın kart programlarına kattığımız değeri artırmak için fırsatlar oluşturduk. Avrupalı kart sahipleri de sunduğumuz rahatlık, kontrol, güvenlik ve ödeme kolaylıkları nedeniyle, ekonomik küçülmeye rağmen, MasterCard logolu kartlarını bir yıl önceye göre daha çok kullandı” dedi. Perez konuşmasının devamında, “Banka kartlarından kredi kartlarına, ön-ödemeli kartlardan temassız MasterCard PayPass’e endüstri lideri yenilikçi ürünlerimizle kart sahiplerinin gereksinimlerine cevap vererek bir çok başarılı anlaşmaya imza attık. Böylelikle Atlantik Okyanusu’ndan Rusya’nın doğu sınırlarına yayılan bölgede elektronik ödeme sistemlerinin daha da yayılmasını sağladık” dedi.


30 Haziran tarihi itibari ile, Avrupa genelindeki MasterCard üyesi finans kurumları tarafından basılan MasterCard kartların sayısı (Maestro and Cirrus hariç), 2008 yılının aynı çeyreğine göre yüzde 3,8 artışla 196 milyona ulaştı. Avrupalı kart sahipleri MasterCard kartlarını, Avrupa’da 8,6 milyon, dünya genelinde de (internet de dahil) 29,4 milyon üye işyerinde kullanabiliyor. Buna ek olarak, Avrupa genelinde, 2008’in aynı çeyreğine göre sabit olarak, Maestro logosuna sahip 305 milyon adet kart bulunduğu açıklandı. Tüketiciler Maestro kartlarını Avrupa genelinde 7,3 milyon, dünya genelinde de internet dahil, 12,1 milyon işyerinde kullanabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun