Genel 14 MAYIS 2009 / 07:17

Masaüstünüz kişiliğinizi ele veriyor

Windows masaüstü kullananlar üzerinde araştırma yapan psikolog Donna Dawson, yaptığı çalışmalarda altı farklı masaüstü "karakteri"ni tanımladı.

Windows masaüstü kullananlar üzerinde araştırma yapan psikolog Donna Dawson, yaptığı çalışmalarda altı farklı masaüstü "karakteri"ni tanımladı.


Bilgisayar kullanıcılarının masaüstlerini düzenleme şekli onların kişiliğini ele veriyor. Yanlış kategorize edilmek istemiyorsanız Windows Yan Ekran Çubuğu'nu kullanın. Psikolog Donna Dawson'un Windows masaüstlerinin kullanımını analiz ederek gerçekleştirdiği çalışma altı temel kişilik türünü ortaya koydu. Dawson'a göre bu altı temel kişilik türü, Özgün, Hedefe Odaklı, Muzaffer, Hayalperest, Sanatçı ve Sosyal olarak tanımlanıyor.


Dawson: "Masaüstlerimiz bizim kişisel alanlarımızdır ve bu nedenle kişiliğimizi diğerlerinden ayıran en temel yaklaşımlarımız masaüstüne yansır. Başlangıçta kimse bunun farkında değildir ama bunu bir kez fark ettiğinizde, masaüstünüzü kişiliğinizi yansıtacak şekilde düzenlemeye başlarsınız"diyor. İşte size masaüstünden hareketle karakter belirlemenizi sağlayan ipuçları:


Ekranın her tarafına dağılmış simgeler - Düzensiz ve dikkati dağınık bir insanla karşı karşıyasınız.


Her iki yanda simgeler - Denge ve oran meraklısı, karmaşık durumlarda dengeli kalma çabası. Dağınıklığı sevmeyen düzenli kişi.


Masaüstünde yukarıdan aşağıya simge satırları - Her şeyi yönetme iddiasında, biraz düzensizliğe eğilimli olmakla birlikte kontrol meraklısı.


Duvarkağıdı olarak fotoğraflar - Bu yaklaşım birey için temel önceliklerin neler olduğunu gösterir. Bazen bir ebeveyn fotoğraf olarak çocuklarının resmini kullanırken görürüz. Bazen de bir gezgin kendi egzotik gezi fotoğraflarını masaüstü arka planına yerleştirir. Arkadaş fotoğrafları kişinin ne kadar popüler olduğunu yansıtmak için kullanılan bir araçtır. Düz mavi duvarkağıdı - Genelde kendi yaşamının özel kalmasını isteyen bireylerin seçimidir.


Duvar kağıdında muzaffer tema - Geçmiş başarıları yansıtan resimlerle süslü masaüstleri doğal olarak ego'lara vurgu yapar. Arkadaşlarınızın şişik ego'nuz nedeniyle sizi suçlamasını istemiyorsanız bu tür duvar kağıtlarından uzak durmanızı tavsiye ederiz.


Windows sunduğu zengin seçeneklerle masaüstlerinin yaratıcı şekilde düzenlenmesine imkan verirken, Windows Kenar Çubuğu gibi kullanışlı araçlarla masaüstünde kullanılan simge ve görsellerin en doğru şekilde düzenlenmesini destekliyor. Çalışma ekranınızdan çıkma gereği duymadan sık ziyaret ettiğiniz web sitelerindeki yeni başlıkları, gelen e-postalarınızı size haber veren Windows Kenar Çubuğu, seyahat bilgileri ve hava durumu hakkındaki en son gelişmeleri de öğrenmenizi sağlıyor. Ayrıca üç boyutlu Flip-3D özelliği masaüstündeki açık pencereleriniz arasında kayarak geçiş yapmanızı sağlıyor.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun