Genel 01 EYLÜL 2010 / 13:49

Masaüstünün taşınabilir hali

AS/COM'un piyasaya sunduğu Maple Mobil PC'nin Türkiye'de ve dünyada satışına başlandı.

AS/COM'un piyasaya sunduğu Maple Mobil PC'nin Türkiye'de ve dünyada satışına başlandı.


Temelleri 35 yıllık sektör deneyimine dayanan AS/COM, 17 yıldır çalışmalarını sürdürüyor. Faaliyetlerine başladığı 1993 yılından bu yana Maple markasını pazara sunan şirket, geçtiğimiz aylarda Maple Mobil PC ürününü kullanıcılarla buluşturdu. Küçük tasarımıyla ve düşük elektrik sarfiyatıyla dikkat çeken ürün, AS/COM'un hedef kitlesini yani kurumsal kullanıcıları adresliyor. Türkiye'deki kullanıcı profili ihtiyaçlarına göre inovasyonu gerçekleşen Maple Mobil PC'nin dünyada da satışları başladı. Ürünün, masaüstü bilgsayar grubuna alternatif olması hedefleniyor.

Düşük enerji sarfiyatı

Müşteriye katma değer sağlayacak ürünler sunmak yönünde çaba sarfettiklerini vurgulayan AS/COM Genel Müdürü Taylan Ardanıç, son yıllarda ince istemciler piyasaya sunan markanın, piyasadaki talep nedeniyle PC alanına yöneldiğini ifade etti. Dolayısıyla Maple PC kullanıcılarla buluşmuş oldu.

Ardanıç, Maple Mobil PC hakkında şu bilgileri verdi: "Satışa sunduğumuz Maple PC'nin kullanıcılara sunduğu pek çok avantaj söz konusu. Günümüzde tasarruf çok önemli bir faktör. Standart bir masaüstü bilgisayar kasasından çok daha küçük bir kasaya sahip Maple Mobil PC'yi aynı zamanda çevreci bir bilgisayar olarak nitelendiriyoruz. Biz standart kasa yerine yeni nesil, çevreci bir sistem ortaya koyuyoruz. Bu ürünü masaüstü bilgisayara alternatif olarak piyasaya sunduk. Ürünün en büyük avantajlarından bir tanesi düşük enerji sarfiyatı sağlaması. Standart bir masaüstü ürünün enerji sarfiyatı 300-400w iken 30w elektrik sarfiyatı söz konusu. Arada önemli bir fark var. Bu sayede sadece kullanıcı değil Türkiye kazanmış oluyor. Beş yılda bir PC'den bin 725 TL değerinde elektrik sarfiyatı anlamında ekonomi yapılıyor. Bu rakam 100 kullanıcıda 172 bin 500 TL; bin kullanıcıda ise 1 milyon 725 bin TL elektrik tasarrufu anlamına geliyor."

Bir PC'den beklenen herşey

Maple PC fansız soğutma sistemiyle çalışıyor. Bu, ürünün çok daha sessiz çalışmasını sağlıyor. Küçük tasarımıyla az yer kaplayan bilgisayar, standart bir bilgisayardan beklenen tüm özellikleri sunuyor. Intel 1.6GHz sanal çift çekirdek işlemciye sahip bilgisayar, 2GB DDR2 RAM, istendiğinde 500GB'a kadar yükseltilebilen 160GB sabit disk, altı adet USB, 2 adet seri ve bir adetr paralel giriş gibi özellikler de kullanıcılara sunuluyor. Çift ekran bağlanabilen Maple PC'nin kasanın genişliği 6cm, derinliği 23cm ve yüksekliği 26cm. Ağırlığı ise 2.5 kilo. Bu nedenle ürünün kolayca taşınabildiğini belirten Ardanıç, "Burada ürüne mobil dememizin sebebi, taşınabilirliğini vurgulamak. Yoksa tabii bir el ya da dizüstü bilgisayar iddiası taşımıyoruz" dedi.

Bundan 30-40 yıl önce oda boyutundaki bilgisayarlar yerini çok avuca sığabilen sistemlere bıraktı. Teknolojide gelinen noktaya işaret eden Ardanıç, "Artık küçükcük yongaların içerisine binlerce megabaytlık bilgi sığdırılabiliyor. Bir terabaytlık veriyi el kadar bir cihaza sığdırabiliyorsunuz. Kaldıki bundan 40 yıl önce terabayt terminolojisi bile yoktu. Teknoloji bu noktaya gelmiş durumda. Tabii biz geleceğe bakıyoruz ve bu anlayışla piyasaya ürünler sunuyoruz" dedi.

Beş bin adet satış hedefi

Maple'ın 2001 yılı itibariyle ince istemci pazarına girdiğini belirten Ardanıç, satış hedefleri konusunda "PC pazarında ise son altı aydır çalışmalarının sürdüğünü belirtti ve ekledi: "Satışlarımız başarılı şekilde sürüyor. Sattığımız ürün niş bir ürün ve her sektörde kabul görüyor. Yıl sonuna kadar 5 bin adet satış gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Ürün tanındıkça bu rakam daha da artacaktır" diye konuştu.

* Bu haber BThaber gazetesinin 781. sayısında yayınlanmıştır.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun