Genel 19 ARALIK 2008 / 09:40

Masaüstü performansını dizüstüne taşıyın

NVIDIA, grafik işlemcili dizüstü bilgisayara sahip kullanıcılar, yükseltilebilir sürücülerini NVIDIA.com adresinden indirebiliyor.

NVIDIA, grafik işlemcili dizüstü bilgisayara sahip kullanıcılar, yükseltilebilir sürücülerini NVIDIA.com adresinden indirebiliyor.


NVIDIA, grafik işlemcili dizüstü bilgisayara sahip kullanıcılarına yükseltilebilir sürücülerini NVIDIA.com adresinden indirebilme olanağı sunduğunu duyurdu. Yazılımlarla uyumluğu geliştirilmiş ve performans verimliliği artırılmış bu sürücüler kullanıcılara faydalanacakları ek işlevler sunuyor. Bu yeni sürücüler dizüstü bilgisayarlardaki NVIDIA CUDA mimarisini kullanıma açıyor. NVIDIA grafik işlemcilerde hızlandırılan video format dönüştürme işleminden, grafik işlemcide yürütülen oyun fizik hesaplamalarına kadar birçok uygulamayı bu gelişmeyle dizüstü bilgisayarlara taşıyor. Masaüstü bilgisayar kullanıcılarına sundukları geliştirilmiş performans ve yenilikçi özellikleri dizüstü bilgisayar kullanıcılarına da sunmayı hedeflediklerini blirten NVIDIA Yazılım Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Dwight Diercks, “Bunu sağlamak için geçtiğimiz yıllarda sürücü mimarimizi modüler hale getirmek üzere gayretli biçimde çalıştık ve tümleşik sürücü yükleme paketi geliştirdik. Sürücü paketi sadece üreticiden bağımsız olarak çalışabilmekle kalmayıp uyku modu, ara verdikten sonra yeniden başlama kısayol tuşlarının kullanılabilmesi gibi dizüstü bilgisayar modeline has kişiselleştirmelerin yapılmasına olanak tanıyor” dedi.Yeni NVIDIA dizüstü bilgisayar sürücüleri NVIDIA grafik işlemcilerin hesaplama gücünden yararlanan ve sayıları giderek artan uygulamaların dizüstü bilgisayarlarda kullanılabilmesini sağlıyor. Elemental Technologies şirketinin hazırladığı “Badaboom” video uygulaması, Cyberlink’in hazırladığı Power Director 7 yazılımı, Pegasys Software firmasının “TMPGEnc” ve Arcsoft yazılımın hazırladığı “TotalMedia Theater” sözü edilen yazılımlardan sadece birkaçı. Tüm bu uygulamalar hesaplama iş yükünü merkezi işlemci üzerinden daha etkin çalışabilen grafik işlemci üzerine kaydırarak büyük performans artışı sağlıyor. İş yükü paylaşımı esasına dayanan Folding@home, Einstein@home, GPUGRID ve SETI@home gibi uygulamalar NVIDIA CUDA teknolojisini kullanabildikleri ölçüde büyük performans artışları göstermekteler. Adobe’nin Creative Suite 4 uygulaması da hesaplama yükünü grafik işlemciye kaydırarak özelliklerini ve hızını geliştiren yeni yazılımlardan biri.  www.nvidia.com

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun