Genel 07 AĞUSTOS 2008 / 09:00

Masa üstündeki karanlık oda

Dünyanın önde gelen fotoğrafçılarının testinden geçtikten sonra piyasaya sürülen Adobe Photoshop Lightroom 2 kullanıcılara sayısal fotoğraflar üzerinde tam bir hakimiyet sağlıyor.

Dünyanın önde gelen fotoğrafçılarının testinden geçtikten sonra piyasaya sürülen Adobe Photoshop Lightroom 2 kullanıcılara sayısal fotoğraflar üzerinde tam bir hakimiyet sağlıyor.


Adobe Photoshop Lightroom 2 dünyanın önde gelen fotoğrafçılarının açık Beta programını kullandıktan sonra Adobe’ye gönderdikleri yorum ve öneriler dikkate alınarak geliştirilmiş. Lightroom 2’nin ana işlevi  fotoğraf düzenleme, yönetme ve yayınlama olsa da çift monitör desteği, tahribatsız görüntü düzenleme, gelişmiş arama gibi özellikleriyle kullanıcılara daha fazla esneklik sunuyor. Esnek özelliklerLightroom 2 fotoğrafçının iş akışını daha verimli hale getirmesini sağlayan geliştirilmiş kütüphane modülü, çoklu sabit sürücülerde fotoğrafları görüntülü olarak düzenlemeye yarayan Kütüphane Filtre Bar, fotoğraf üzerindeki çalışmalara göre anahtar kelime ekleyebilme, fotoğrafın diğer alanlarını etkilemeden belirli alanlarındaki renkleri düzenlemek için yerel düzeltme fırçası gibi yeni özellikleri içinde barındırıyor.  Geliştirilen yeni filtreler aydınlatma, berraklık, doygunluk gibi kademeli artan ya da azalan düzenleme efektlerinin tek başına ya da kombinasyonlarının uygulanmasıyla, geniş alanların düzenlenmesini sağlıyor. Lightroom 2 esnek ve uyarlanabilir şablonlar ile bir ya da birden fazla sayfa üzerindeki farklı boyutlardaki fotoğrafları hızlı bir şekilde hizalayarak, fotoğrafın basımında kağıdın ve mürekkebin daha verimli kullanılmasını da sağlıyor. Akıllı algoritmalar keskin resimleri daha hızlı üreterek, ekran ve basım için en uygun keskinliği otomatik olarak belirliyor. RAW dostu programAdobe Photoshop Lightroom 2, RAW fotoğraflarda fotoğrafçının vizörden görmeye alışkın olduğu görüntüye yakın, varsayılan fotoğraf makinesi profili sağlıyor. Program farklı isteklere göre ayarlanabilen daha detaylı özelleştirilebilen profillerin hazırlanmasını da destekliyor. 190 farklı fotoğraf makinesi modelini destekleyen Adobe Camera Raw 4.5 ve DNG Converter 4.5 eklentileri ayrıca Adobe.com adresinden indirilebiliyor. Lightroom 2, Adobe’nin 64-bit Intel işlemcili Mac OS X 10.5 Macintosh bilgisayarları ve  64-bit Microsoft Windows Vista işletim sistemini destekleyen ilk  uygulaması olma özelliğini de taşıyor. Adobe geliştiricilere Lightroom iş akışları geliştirmeleri için Yazılım Geliştirme Kiti de sunuyor. Bilgi için: www.adobe.com/tr/

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun