Genel 23 EYLÜL 2010 / 13:27

Marvell ilk üç çekirdekli ARM işlemcisini duyurdu

Mobil cihazlarda bulunan ARM işlemci önümüzdeki yıl üçüncü çekirdeğe kavuşacak.

Mobil cihazlarda bulunan ARM işlemci önümüzdeki yıl üçüncü çekirdeğe kavuşacak.


Piyasada gördüğümüz çoğu akıllı mobil cihazın içinde bulunan ARM işlemcilerin önümüzdeki yıl üç çekirdekli hale geliyor. Armada 628 ismi verilen üç çekirdekli ARM işlemcilerin detayları da belli oldu.

Üç çekirdekli işlemcinin iki tanesi 1,5GHz performans sağlarken, biri sadece 624MHz sağlayabiliyor. Bu ilk başta bir hayal kırıklığı gibi görünse de Marvell bunun özellikle yapıldığını belirtiyor. Bir çekirdeğin düşük hızda çalışmasıyla düşük enerji tüketimi sağlanıyor. Böylece nispeten daha basit işlemler bu işlemciyle fazla güç harcamadan halledilebiliyor. Diğer iki çekirdek bu sırada daha zor işlemleri kotarabiliyor.

Armada 628 1080p görüntüyü destekleyecek. Ayrıca yeni yonganın HDMI ve USB 3.0 yuvalarına da sahip olacağı belirtildi. Bunun yanında 3D görüntü alabilmenin de mümkün olabilecek. Ancak hemen belirtelim, işlemci 3D oyunlar için yeterli olmayacaktır.

İşlemcinin önümüzdeki yıl piyasada olması bekleniyor, kesin bir çıkış tarihi henüz belli değil.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun