Genel 17 KASIM 2008 / 16:15

Mars görevinde güneşten destek alınacak

NASA'nın güneş enerjisi ve nükleer enerjinin Mars araştırmalarında kullanımı için yaptığı çalışmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

NASA'nın güneş enerjisi ve nükleer enerjinin Mars araştırmalarında kullanımı için yaptığı çalışmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı.


Güneş enerjisinin Mars araştırmacılarının hayat desteği sistemlerini çalıştırmak için ihtiyaç duyacağı ve Dünya'ya geri dönüşte kullanacağı 100 kilowatt enerjiyi üretip üretemeyeceği araştırılıyor. Bunu ölçmek için Massachusetts Institute of Technology'den (MIT) enerji uzmanları ile bir çalışma yapan NASA, dikkatli yer seçimi yapılırsa, güneş enerjisinin bir koloninin ihtiyacı olabilecek tüm enerjiyi sağlayabileceği sonucuna ulaştı. 13 farklı enerji üretim sistemini inceleyen MIT ekibinin amacı astronotların Mars'a götürdükleri ve enerji üreten malzemelerin her kilogramından en büyük gücü elde edebilmesini sağlamak ve her zaman yeterli desteği temin edebilmek. Ekibin yaptığı çalışma 2 kişilik mürettebatın sistemi kurmasının 17 saat alacağını gösteriyor. Bir diğer seçenek ise robot girişi. Mars'ta meydana gelen toz fırtınaları bu sistemi bozabiliyor. Gezegen bilimciler ise Mars'ın Güney Kutbu ısındıkça başlayan ve sadece belirli alanlarda oluşan bu fırtınaların engellenebileceğini belirtiyorlar.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun