Genel 18 ARALIK 2008 / 11:25

Marmara ve Ege’deki belediyeler e-devlet uygulamalarında önde

Deloitte “eDevlet Yolunda eBelediye Kıyaslama Çalışması 2008” raporunu yayınladı.

Deloitte “eDevlet Yolunda eBelediye Kıyaslama Çalışması 2008” raporunu yayınladı.


TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından düzenlenen “eTR Ödülleri ve Kongresi” için Deloitte tarafından hazırlanan “e-devlet Yolunda eBelediye Kıyaslama Çalışması 2008” çalışmasına Türkiye’nin 7 bölgesi ve 34 ilinden toplam 22 milyon insana hizmet veren 57 belediye katıldı. Sorular elektronik posta yoluyla belediyelere iletildi ve yanıtları aynı kanal üzerinden alındı. Ayrıca katılımcı belediyelerden 30’u toplam 60 proje ile özel ödül için başvuruda bulundu. Soruları yanıtlayan belediyelerin yüzde 57’sinin e-devlet politikalarına sahip oldukları görüldü. Geçen seneki raporda bu oran yüzde 47 çıkmıştı. Bu yılki çalışmada e-devlet politikalarına sahip olmak konusunda yüzde 100 ile Marmara bölgesi öne çıkarken, Ege bölgesindeki belediyeler de yüzde 70 ile ikinci sırada yer aldılar. Geçen yıl ikinci olan Güneydoğu bölgesi ise bu yıl yüzde 50’de kaldı.Web uygulamaları bu yıl gişe üzerinden verilen hizmetleri aştı

e-devlet uygulamalarındaki öncelikler açısından bakıldığında belediyelerin yüzde 72’sinin hizmet odaklı uygulamalara ağırlık vermiş oldukları görülüyor. Diğer önceliklerin yüzdeleri ise düşük kalıyor. E-demokrasi yüzde 7, e-istihdam yüzde 6 ve e-eğitim yüzde 4 olarak çıkıyor. Belediyelerin hizmet sunarken kullandıkları araçlarda ilk kez bu yıl web sitesi yüzde 81 ile öne çıktı. Bunu yüzde 80 ile geleneksel gişe ve yüzde 78 ile telefon uygulamaları izliyor. Geçen yıla göre artış gösteren SMS yüzde 46, mobil uygulamalar ise yüzde 20 paya ulaştılar. Katılımcılar iki yıl içinde mobil uygulamaların payının yüzde50’yi aşacağı tahmin ediyor. E-devlet çalışmalarına neden başladıkları sorulduğunda katılımcıların yüzde 35’i verimlilik artışı, yüzde 17’si ise maliyetleri azaltmak amacıyla çalışmalara başladıklarını açıklıyorlar. Geçen yılki çalışmada katılımcıların yüzde 52’si verimlilik artışı sağlamak için çalışmaları yürüttüklerini söylemişti. Verimlilik artışı ve maliyet azaltmak birlikte düşünüldüğünde, bu yılın sonuçları da geçen yıla benziyor.Belediyeler katılımcılığı ve şeffaflığı artırmak için bilişim teknolojilerine güveniyor

Çalışmaya katılan belediyelerin yüzde 90’ı katılımcılığı artırmak ve şeffaflığı güçlendirmek açısından bilişim teknolojilerinin kullanımının çok önemli olduğunu belirtiyor. Web sitesi ve elektronik posta kullanımında geçen yıla göre önemli bir artış olmakla birlikte, kullanıcı memnuniyet araştırmalarının henüz yaygınlaşmadığı görülüyor. Katılımcıların sadece yüzde 10’u bu uygulamayı gerçekleştirdiğini belirtiyor. Ankete katılan belediyelerden yalnızca yüzde 19’u vatandaşlarına bilgi teknolojilerini kullanarak eğitim fırsatı sunabildiklerini dile getirirken, bunun eksikliğini hisseden belediyelerin yüzde 63’ü eğitimin önümüzdeki 2 yıl içerisindeki e-devlet uygulamalarının ikinci önemli hedefi olacağını belirtiyor. Ankete katılan belediyelerin sadece yüzde 9’u (geçen yıl yüzde 3) bilgi teknolojileri aracılığıyla yaşam boyu eğitim ile ilgili bir program yürürlüğe koyduğunu belirtiyor. Bu belediyelerin yüzde 80’i halka açık yerlerde bilgisayara ve internete ücretsiz erişim sağlarken, yüzde 60’ı ise kamu binalarında ve kütüphanelerde ücretsiz bilgisayar ve internet erişim imkanı sunduklarını ifade ediyor.


 


Belediyelerin bilgi güvenliği politikaları mercek altında


Araştırmada belediyelerin bilgi güvenliği politikaları olup olmadığı sorulmuş ve yüzde 67’si böyle bir politikalarının olduğunu belirtmiş. Katılımcılar yüzde 91 oranında kritik dosyaları yedeklediklerini belirtirken, yedeklemeyi yüzde 56’sının günlük, yüzde 18’inin haftalık ve yüzde 26’sının ise aylık olarak yaptıklarını ifade etmişler. Kritik dosyaları yedeklemek ve iş sürekliliği sağlamak için en çok kurum içi (yüzde 69) bilgi yedekleme sistemi kullanıldığı gözlemlenmiş.


 


www.deloitte.com.tr

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun