Genel 07 KASIM 2008 / 07:11

Maliye Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı'na yeni portal

Portalin kurumun çalışanları, ortakları ve yararlanıcıları arasında bütünleştirmeyi sağlayan anahtar teknoloji haline getirilmesi amaçlanıyor.

Portalin kurumun çalışanları, ortakları ve yararlanıcıları arasında bütünleştirmeyi sağlayan anahtar teknoloji haline getirilmesi amaçlanıyor.


Portalin tanıtımında konuşma yapan Maliye Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Ahmet Kesik, bütçe sisteminde uygulayıcılık sürecinin daha ağır bastığını belirtirken, politika yapma sürecinin de güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Bilginin üretilebildiği sürece politika uygulama kapasitesinin gelişeceğini vurgulayan Kesik, “Politika yaparak, kaynakların etkin kullanılması, değerlendirme, tartışma ve eleştirinin doğru karar aşamasında önemli bir yer kaplamaktadır. Bu yüzden bu söz konusu süreçlerin güçlendirilmesi gerekmektedir.” Maliye Bakanlığı Yönetim Bilgi Sistemleri ve Ar-Ge Dairesi Başkanı İsmail Eraslan da kurulan yeni Strateji Geliştirme Başkanlığı portalının kurumun ihtiyaç duyulan tüm bilgiler, sistemler ve süreçlere açılan bir pencere olacağını söyledi. Eraslan, sözlerine şu şekilde devam etti: “Doğru bilgi politika süreçleri açısından önemlidir. Söz konusu portalın bunun sürekliliğini sağlayacak ve önemli bir açığı kapatacak bir araç olduğunu düşünüyoruz”. Portal LST Yazılım tarafından Microsoft Sharepoint portal üzerinde geliştirildi.


www.sgb.gov.tr