Genel 23 KASIM 2011 / 13:00

Mahkeme dosyaları ortalarda geziniyor

2008 yılından beri İngiltere yerel mahkemelerinden binden fazla kez kişisel verinin kaybolduğu veya çalındığı iddiası ortalığı karıştırıyor.İngiltere’de adalet sisteminin çatlakları ortaya çıkıyor. Son olarak, çocuklarla ve bakıma muhtaç kişilerle ilgili bilgileri içeren dosyaların kaybolması medyaya yansıdı. BBC News’ın Big Brother Watch eylem grubuna dayanarak verdiği habere göre, 132 mahkeme yetkilisi 2008-2011 yılları arasında toplam bin 35 veri kaybı veya veri hırsızlığı vakasıyla karşılaştı.

En az 3 bin kişinin bilgileri kayıp

Big Brother Watch Direktörü Nick Pickles, bilgi talebi özgürlüğü kapsamındaki yanıtları baz alan araştırmanın, bazı mahkemelerde gizli bilgilerin korunmasında şok edici derecede ‘vurdumduymaz’ bir tutum ortaya koyduğunu vurguladı. Araştırmada 263 mahkeme herhangi bir veri kaybı olmadığı bilgisini verirken, 38 tanesi de yanıt vermedi. Rapora göre, 118 davada en az 3 bin 100 çocuk ve genç ile ilgili bilgiler de ele geçirildi.

Öte yandan, rapora göre, en az 244 taşınabilir bilgisayar, 98 USB bellek ve 93 mobil cihaz da kayıp. Mahkemelerden gelen yanıtlara göre, bu olayların sadece yüzde 55’i Bilişim Komisyonu Merkezi’ne (ICO) rapor edildi ve sonuçta sadece 9 kişi işini kaybetti.

Buckhingamshire ve Kent, her birinde 72 veri kaybı vakasıyla en çok veri kaybının yaşandığı noktalar. Bunu 62 kayıpla Essex ve 48 kayıpla Northamptonshire izliyor. Kent mahkemesine ait olan bir dava bilgisi tarandıktan sonra Facebook’ta ortaya çıkarken, çocuk bakımı verilerini içeren şifresiz bir USB bellek de Durham caddesinde bulundu.

İşten atılanlar da var

Birmingham’da kayıp bir USB bellekte 64 bin kiracının isimleri, adresleri, iletişim detayları, etnik kökenleri ile ilgili bilgiler yer alıyordu. Bu olayla ilgili olarak adliyeden bir isim görevinden alındı. Pickles’a göre, bu araştırma mahkemelerin kişisel bilgileri koruması konusunda şok edici bir gevşekliği ortaya koyuyor ve yerel yönetimler de, onlardaki kişisel bilgilerin güvende olduğunu garanti edemiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun