Genel 07 ARALIK 2009 / 10:01

Mac işletim sistemli bilgisayar üreten Psystar teslim oluyor

Apple, çok uzun süredir Mac işletim sistemini sadece kendilerinin kullanabileceğini iddia ediyordu.

Apple, çok uzun süredir Mac işletim sistemini sadece kendilerinin kullanabileceğini iddia ediyordu.


Florida tabanlı Psystar, Apple'ın Mac işletim sistemi yazılımının mevcut olduğu bilgisayarları uzun süredir satıyordu. Bu işletim sistemlerini ise piyasadan bilgisayardan bağımsız olarak satılan kopyalardan alarak topluyordu. Ancak Apple telif hakkı ihlali ve diğer ihlaller için şirkete dava açtı. Korsan Mac üreticisi olarak adlandırılan Psystar ve asli Mac üreticisi Apple, ortak bir anlaşmaya imza atarak aralarındaki dava sürecine nokta koydu. Aylarca süren ve Psystar'ın iflasına bile yol açan savaşın ardından kazanan doğal olarak Apple oldu.

Bundan böyle Mac OS X kullanan bilgisayar üretmeyeceğini, Rebel EFI adlı Hacktinosh yazılımını da dağıtmayacağını taahhüt eden Psystar, ayrıca neden olduğu zararlardan ötürü Apple'a 2.7 milyon dolar ödemeyi de kabul etti. Bunun karşılığında ise açtığı tüm davalardan ve taleplerden vazgeçen Apple, kendi işletim sisteminin tek dağıtıcısı olma hakkını korudu.

Psystar'ın bundan sonra ne iş yapacağı sorusuna yanıt veren şirket yöneticileri "Bilgisayar üretmeye devam edeceğiz" dedi.

Anlayacağınız Apple yine bildiğiniz gibi: "Verin misketlerimi, oynamıyorum!"

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun