Genel 14 AĞUSTOS 2008 / 14:57

Lütfen kütüphanede sessiz olunuz!

Avrupa’nın o devasa sanat, film, kitap ve müzik kültürü için tek bir internet dijital kütüphane oluşturulması çalışmaları sürüyor. Tek tehdit yeterli para kaynağının ayrılamaması.

Avrupa’nın o devasa sanat, film, kitap ve müzik kültürü için tek bir internet dijital kütüphane oluşturulması çalışmaları sürüyor. Tek tehdit yeterli para kaynağının ayrılamaması.


Bu yıl başında Avrupa Topluluğu “i2010: Dijital Kütüphaneler Girişimi” politikası kapsamında Europeana’yı usulca başlattı. Avrupa Sayısal Kütüphaneler Birliği (European Digital Libraries Foundation – EDL) önderliğinde yürütülen proje şu anda bilgilendirme amaçlı demo web sitesini açmış durumda. Europeana, Avrupa’nın kültürel birikimlerini tanıtan bir site olacak. Bu yılın sonunda, Avrupa kültürünü yansıtan resimler, filmler, kitaplar, melodiler, dünya çapındaki muhteşem müzeler ve galeri katalogları için bir çevrimiçi havuzu olabilir. Kasım’da ilk içerik örnekleri sitede sergilenmeye başlayacak. Tabii projenin tamamlanmasının ön şartı bunun için gerekli ödeneği alabilmesi. Avrupa Komisyonu projeye 2009-2010 yılları için kendi bütçesinden ciddi bir para ayırdı. Ancak tüm Avrupa arşivinin dijitalleştirilebilmesi için daha fazlasına ihtiyaç var. Sayısallaştırma aşamasını hızlandırmak için Avrupa’nın her tarafından özel ve kamu yatırımları bekleniyor. Şu anda Avrupa kütüphaneleri içeriğinin sadece yüzde 1’i sayısala dönüştürülmüş durumda. Bu eşsiz kültürün bir şekilde harap olmadan önce sayısal ortama aktarılması gerçekten de çok önemli. Projeye aralarında kütüphaneler, özel koleksiyonlar, kamu kuruluşlarının da yer aldığı Avrupa çapında 90 kurum destek veriyor. Tabii ki içlerinde Türkiye’den hiçbir kurum yok. Proje ile ilgili gelişmeleri takip etmek için siteye uğramayı unutmayın: www.europeana.eu
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun