Genel 16 TEMMUZ 2009 / 11:37

LTE testlerinde 170 Mb/s aşıldı

Turkcell, LTE testlerinde saniyede 170 Mb/s’yi aşan hızlara ulaştığını açıkladı.

Turkcell, LTE testlerinde saniyede 170 Mb/s’yi aşan hızlara ulaştığını açıkladı.


Turkcell yaptığı açıklamada, Ericsson’la birlikte yaptığı LTE testlerinde Türkiye’deki en yüksek veri hızına ulaştığını açıkladı. Testlerde veri hızı, saniyede 170 Mb/s’yi aştı.


Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, LTE testleriyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Mobil genişbantta hız sürekli artıyor. Turkcell olarak biz de dünyanın en yeni teknolojilerini yakından takip ediyor, bugünden geleceğe hazırlanıyoruz. Ericsson ile birlikte Türkiye’deki ilk denemeleri gerçekleştirdik ve LTE testlerini başarıyla tamamladık." 3G için aldıkları A tipi lisansın, bir sonraki mobil genişbant teknolojisi olan LTE için kendilerine önemli bir avantaj sağladığını belirten Terzioğlu, Turkcell altyapısı üzerinde mobil ortamda ulaşılan hızın benzersiz bir kullanıcı deneyimi sunduğunu belirtti. Turkcell’in LTE denemelerini gerçekleştirmek, endüstrileşmesini sağlamak, standartlarına yön vermek ve global bir ekosistem oluşturmak amacıyla çalışan LSTI Forum’a üye olduğunu belirten Terzioğlu, LTE teknolojisi konusunda Türkiye’de öncü rol üstlenme iddialarına dikkat çekti.


Konuyla ilgili açıklama yapan Ericsson Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ziya Erdem ise "Yeni nesil mobil iletişim teknolojisi LTE, şu anda birçok ülkede test ediliyor. LTE artık geleceğin konusu değil, bugünden hazırlanmamız gereken bir teknolojik gelişmedir. Dünyadaki sayılı LTE testleri arasında yer almaktan ve bunu Türkiye’de ilk olarak Turkcell ile birlikte başarmaktan gurur duyuyoruz” dedi. LTE’nin, veri hızları ve spektrum verimliliği açısından benzersiz bir performans sağladığını belirten Erdem, "Şebeke işletme ve bakım maliyetlerini en aza düşürmek için tasarlanan LTE aynı zamanda enerji kullanımını azaltan ve CO2 salımını düşüren sürdürülebilir şehirler oluşturulması adına da önemli bir etken olarak da öne çıkıyor" şeklinde görüş bildirdi.


Turkcell, Avrupa Birliği projeleri ve LSTI Forum’daki tecrübelerini kullanarak LTE sonrası için geliştirilen ve saniyede 1 Gbit’lerin iletiminin hedeflendiği 'LTE Advanced' teknolojisi için de çalışmalarını sürdürüyor.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun