Genel 14 EKİM 2015 / 14:00

LoL finali BBC'de canlı yayınlanacak

League of Legends heyecanı dünyayı etkisi altına almaya devam ederken, medyanın e-spor ilgisi de günden güne artıyor.

Geçtiğimiz yıl Güney Kore’nin başkenti Seul’de, Dünya Kupası stadyumunda 40 bin LoL tutkunu tarafından canlı izlenen League of Legends Dünya Şampiyonası, dünya genelinde büyük şehirlerde kurulan dev ekranlar, özel sinema salon gösterimleri ve online yayınlar aracılığıyla, internet üzerinden 27 milyon tekil kişi tarafından da takip edilmişti. Bu yıl ise şampiyonanın Londra’da gerçekleşecek olan çeyrek finalleri, BBC Three ekranlarından e-spor severlere ulaşacak.

15 Ekim’de The SSE Arena Wembley’de start alacak Dünya Şampiyonası çeyrek finali, canlı olarak BBC Three ekranlarında olacak. Finaller, Radio 1 DJ’i ve tutkulu bir LoL oyuncusu olan Dev Griffin tarafından sunulurken, ülkenin en popüler TV sunucularından Julia Hardy de saha röportajları ile yayında olacak. Spor yorumcuları Leigh ‘Deman’ Smith ve James ‘Stress’ O’Leary de dört günlük yayın maratonunda, izleyicilerin karşısında olacak.BBC Three canlı yayın süresince BBC Sport ile işbirliği içinde çalışarak, Dünya Şampiyonası heyecanını en geniş kapsamlı spor karşılaşmalarında kullanılan altyapıyla ekranlara taşıyacak. Her gün dünya genelinde 27 milyon oyuncu tarafından oynanan League of Legends, aylık 67 milyon oyuncuya sahip.

Şampiyonanın programı ise şu şekilde;

Çeyrek Final: 15-18 Ekim, Londra - SSE Arena Wembley

Yarı Final: 24-25 Ekim, Brüksel - Brussels Expo

Final: 31 Ekim, Berlin - Mercedes-Benz Arena

Devasa organizasyonlarıyla ciddi anlamda katkı sağlayan League of Legends (Riot Games), her geçen gün daha geniş bir kitleye ulaşarak oyunlara veya e-spora uzak olan kişileri de kendine bir şekilde çekmeyi başarıyor. Bu durum, e-sporun ve oyunların kapsamının genişlemesini sağlarken, rakiplerini de benzer organizasyonlara doğru itiyor. Bu işin sonunda, yakın gelecekte e-spor maçlarının futbol kadar izleyiciye ulaşmasını bekleyebiliriz. E-spor'un futbola göre en büyük avantajı, maçların ve turnuvaların frekansının çok daha yoğun olması ve oyuncuların, turnuvalar haricinde de Twitch.tv gibi canlı yayın platformlarından izlenebiliyor olması.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun