Genel 09 ŞUBAT 2010 / 06:45

Lityum iyon pil ömrü 20 yıla uzuyor

Yeni teknoloji ile lityum-iyon piller, şimdiki pillerden on kat daha dayanıklı hale gelecek.

Yeni teknoloji ile lityum-iyon piller, şimdiki pillerden on kat daha dayanıklı hale gelecek.


Japon şirket Eamex, lityum-iyon pillerin yüksek kapasitesini daha da artırmak için yeni bir yol bulduğunu duyurdu. Bu yeni teknoloji ile birlikte lityum-iyon pillerinizi 20 yıl boyunca 10 bin kez şarj edebileceksiniz.

Pil performansındaki bu büyük artış yeni bir teknoloji ile sağlanıyor. Şarj süreci sonucunda zamanla yıpranan ve lityum pillerde negatif elektrot oluşturmak için kullanılan kalay, bu yeni teknoloji ile eskisi gibi yıpranmıyor. Yeni sistem, bir çeşit boyayla kaplanmış olan kalayı uyarıyor ve elektrot üretimini kararlı hale getirerek pilin aşınmasını önlüyor. Sonuç ise pilin şimdiki pillerden on kat daha dayanıklı olmasını sağlıyor.

Eamex, yeni teknolojiyle üretilmiş pillerin MP3 çalarlar, diz üstü bilgisayarlar ve cep telefonları gibi küçük cihazlarda kullanılabileceğini vurguluyor. Ayrıca şirket pillerin ilk örneklerini bu yıl içinde görebileceğimizi belirtiyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun