Genel 10 ŞUBAT 2011 / 11:17

Lise öğrencileri kendi bilgisayar oyunlarını kendileri tasarladı

Özyeğin Üniversitesi tarafından açılan Bilgisayar Oyunu Atölyesi’ni tamamlayan 20 lise öğrencisi 5 günde kendi bilgisayar oyunlarını tasarladı, üniversiteden burs sözü aldı.





Özyeğin Üniversitesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Bilgisayar Oyunu Atölyesi, 31 Ocak - 4 Şubat tarihleri arasında gerçekleşti. Öğrencilerine bilgisayar oyunu tasarlamayı öğretmek amacıyla gerçekleştirilen atölye 4 Şubat Cuma günü, öğrencilerin geliştirdikleri oyunların sunumu ve sonrasında düzenlenen sertifika töreni ile sona erdi.



5 gün gibi kısa bir süre içinde oyun tasarlayan 20 lise öğrencisi, atölye boyunca grafik tasarım, programlama ve hikaye kurgulama yeteneklerini geliştirerek bilgisayar oyunu yapmanın temel kurallarını öğrendi.



Atölyede başarılı olan öğrenciler, oyun tasarlamanın yanı sıra bursa sözü kazandı. Önümüzdeki yıl üniversiteye giriş sınavında ilk altı tercihleri arasında Özyeğin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’ni tercih ettikleri takdirde yüzde yüz Bilgisayar Mühendisliği Dekanlık Bursu kazanarak Özyeğin Üniversitesi’nde okuma imkanına da sahip olacaklar.



Atölye süresince öğrencilere bilgisayar oyunlarının tarihi, oyun yapım süreci, MIT’nin geliştirdiği Processing diliyle programlama, oyun grafiği ve animasyon hazırlama yöntemlerine dair temel bir eğitim verildi. Atölyenin son günü yaptıkları oyunları sunan öğrenciler en iyi oyun, en zor oyun, en iyi seslendirilmiş oyun, en iyi kurgulanmış oyun, en eğitici oyun, en eğlenceli oyun gibi farklı kategorilerde sürpriz ödüller de kazandılar.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun