Genel 18 EKİM 2010 / 13:26

Linux kurumsal tarafta Microsoft’u yerinden edecek mi?

Önümüzdeki yıl büyük şirketlerin sunuculardaki tercihi Microsoft yerine Linux olacak gibi görünüyor.

Önümüzdeki yıl büyük şirketlerin sunuculardaki tercihi Microsoft yerine Linux olacak gibi görünüyor.


Kurumsal tarafta Unix’in yerini alan Linux, yıllarca bu başarının keyfini çıkardı. Şirketler bir dönem Unix sunucuları yerine Linux kullanımını tercih etti. Linux’un krallığını ilan ettiği bu dönemin ardından Linux şimdi de Microsoft topraklarına girmeye çalışıyor.

Bu eğilimi somut bir şekilde ortaya koymaya çalışan Yeoman Technology Group, şirketlerin sunucu kullanım eğilimlerini ölçümlemeye yönelik yeni bir araştırma yaptı. Araştırmaya 500’den fazla çalışanı olan ve yıllık 500 milyon dolardan fazla gelire sahip şirketler katıldı.

Katılımcıların cevaplarına göre gelecek yıl şirketlerin yüzde 76,4’ü kurumlarına daha fazla Linux sunucusu eklemeyi planlıyor. Yüzde 41,2’lik bir kesim ise önümüzdeki yıl Windows sunucularını kullanmayı planlasa da bu konuda o kadar ısrarlı değil.

Sonuç olarak şirketlerin yüzde 43,6’sı aktif olarak Windows sunucularını daha az kullanmayı planlıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun