Genel 08 NİSAN 2010 / 14:42

LHC'de gerçekten kara delik oluşuyor

Oluşuyor oluşmaya ama bunların etrafa zarar vermeden yok olacağı söyleniyor.

Oluşuyor oluşmaya ama bunların etrafa zarar vermeden yok olacağı söyleniyor.


Adı kıyamet senaryolarıyla birlikte anılsa da, aslında en büyük amacı yerçekiminin gerçek sebebini bulmak olan dünyanın en büyük oyuncağı LCH'nin gerçekten de deney sırasında kara delik oluşumuna sebep olabileceği ortaya çıktı. Üstelik bunu sokaktan geçen adam değil, yine bilim insanlarının ortaya koyduğu hesaplamalar söylüyor.

British Columbia ve Princeton Üniversitesi'nden Matthew Choptuik ve Frans Pretorius'un ortaya koyduğu hesaplara göre LHC'de yapılan deneyler sırasında gerçekten de kara delik oluşma ihtimali var. Üstelik bu olursa LHC'de kurulu olan milyar dolarlık aygıtlar tarafından net bir şekilde gözlemlenebilecek. Ama bu kara deliklerin oluşması durumunda ömürlerinin çok kısa ve dünyayı yutma olasılıklarının yok denecek kadar az olacağı ifade ediliyor.

Umarız bu söylemlerin altında bankaların kredi sözleşmelerinde olduğu gibi küçük puntoyla özel hükümler yer almıyordur.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun