Genel 27 ŞUBAT 2009 / 09:08

LG ve Intel’den mobil internet cihazı işbirliği

LG Electronics ve Intel Corporation, Intel’in “Moorestown” kodlu yeni nesil MID (mobil internet cihazı) platformu ve Linux-bazlı Moblin v2.0 yazılım platformuna dayanan mobil internet cihazları konusunda işbirliği yapacaklar.

LG Electronics ve Intel Corporation, Intel’in “Moorestown” kodlu yeni nesil MID (mobil internet cihazı) platformu ve Linux-bazlı Moblin v2.0 yazılım platformuna dayanan mobil internet cihazları konusunda işbirliği yapacaklar.


LG ve Intel, bir yandan günümüzün yüksek teknoloji ürünü akıllı telefonlarının işlevselliğini artırmayı, diğer yandan da bir dizi mobil cihazda zengin internet deneyimlerini ortaya çıkarmayı hedefliyor. Yeni tasarım konusundaki ortak çalışma, iki şirketin kendi mobil ürün serilerinde ortaya koydukları ve artık notebook, netbook ve MID kategorilerine de yayılan yakın çalışma ilişkisini geliştiriyor. LG Electronics, 2008’in dördüncü çeyreğinde Intel Atom işlemcisine dayanan bir netbook’u pazara sunmuş ve mobil cihazını dünya çapındaki perakendecilere tedarik etmeye başlamıştı. LG ayrıca Intel Core işlemcisini temel alan notebook'ların da satışına devam ediyor. MID’ler sektörde giderek büyüyen bir kategoriyi temsil ediyor. Bu ürünler cep boyu cihazlarda zengin, interaktif, PC benzeri internet deneyimini sağlamak amacıyla tasarlandılar. MID deneyiminin, PC’de yoğunluklu olarak uygulanan pek çok yeni internet trendinin mobil cihazlara taşınmasına yardımcı olacağı belirtiliyor.“Moorestown”, Intel’in, 45nm Intel Atom işlemci çekirdeği, grafikleri, videoyu ve hafıza kontrolörünü bütünleştiren Çipli Sistemden oluşan ikinci nesil MID platformunun kod adı. Platform, bir dizi giriş/çıkış bloğunu içeren ve kablosuz çözümleri destekleyen “Langwell” kod adlı bir giriş/çıkış soketini de kapsıyor. “Moorestown” bazlı MID’lerin, atıl enerji tüketimini, günümüzün Intel Atom işlemci-bazlı MID’lerine karşı 10’dan büyük bir faktörde azaltması bekleniyor. Ayrıca, Moorestown platformuna, daha yeni bir Moblin yazılım versiyonu olan ve Linux çalışma sistemine dayanan Moblin v2.0 eşlik edecek. Bu yazılım özellikle cep telefonunun ses becerilerini de desteklerken, PC benzeri büyük bir internet deneyimi sunmak üzere tasarlanmış. “Moorestown” platformunun 2010’a kadar pazara girmesi hedefleniyor.  

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun