Genel 16 EKİM 2009 / 06:40

Lazer Tv'nin geleceği parlak görünüyor

HDI plazmalara göre daha tasarruflu

HDI plazmalara göre daha tasarruflu


Lazer projeksiyonlu televizyonlar teoride büyük bir hacme sahip olmakla birlikte parlak renk, uzun ömür ve düşük güç tüketimini bir arada sunan bu televizyonların ince bir tasarımda tüketici karşısına çıkması planlanıyor.

Mitsubishi bir yıl önce bu özellikleri taşıyan LazerVue projeksiyon setini tanıtmıştı. Geçen hafta ise Sony, Sharp, JVC, Hitachi ve Mitsubishi'den mühendisler ve üç boyut uzmanları Kaliforniya Los Gatos'da düzenlenen bir seminerde HDI'ın sunduğu100 inçlik, arka projeksiyonlu, üç boyutlu televizyonun ilk örneğini incelediler. Bu televizyon, 65 inçlik Mitsubishi LaserVue'dan daha büyüktü. İncelemelere göre Mitsubishi'nin setleri pahalı çekim merceği ve üç boyut için kızılötesi verici gerektirirken, HDI daha ucuz polarize mercek kullanıyordu.

HDI ışık setleri şimdilik kırmızı, yeşil ve mavi lazerlerden oluşuyor. Ayrıca HDI'ın bu tasarımı enerji verimliliği sağlıyor ve bu 100 inçlik prototip 190 watt harcıyor. Oysa bugün bir Energy-Star etiketli 50 inçlik Panasonic plazma 388 watt harcıyor. Genel anlamda, HDI, plazma ile kıyaslandığında yüzde 80 enerji tasarrufu sağladığına dair garanti veriyor.

HDI hatta Mitsubishi 24 ay gibi kısa bir süre içinde televizyonlarının üretimde olacağını söylüyor. Şimdilik kimse bu çabalara karşılık vermezken, lazer sürümlü 3 boyutlu televizyon kısa bir sürede büyük ilgi görebilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun