Genel 27 EYLÜL 2010 / 10:12

Kuzey Kutbundaki petrol ve gaz rezervi dünyayı geriyor

Kuzey Kutup bölgesine hakim olmak isteyen Rusya, yüzen nükleer reaktör geliştiriyor.

Kuzey Kutup bölgesine hakim olmak isteyen Rusya, yüzen nükleer reaktör geliştiriyor.


Kuzey Kutup bölgesinin gelecekte pek çok ülke için küresel bir savaş alanı haline gelebileceği uzun süredir gündemde. Büyük petrol ve doğal gaz rezervlerinin Kuzey Kutbu denizinin altında yer alması sebebiyle ülkelerin bu kontrolü ele almak için yarışa girmesi bu bölgenin önemini bir kez daha açığa çıkarıyor.

Kuzey Kutbu’na yakın olan ülkelerin içinde özellikle Rusya’nın bu bölgeyi arka bahçesi olarak görmesi oldukça dikkat çekiyor. Kuzey Kutbu'na hakim olmak isteyen Rusya’nın en son çabası ise Saint Petersburg limanında geliştirdiği “yüzen nükleer reaktörü.”

Sıradan bir kargo gemisine benzeyen bu dev nükleer reaktörde 45 bin insanın çalışıyor ve gemi henüz inşa aşamasında. Petrol ve doğal gaz rezervlerini keşfedecek olan yüzen nükleer reaktör Kuzey Kutbu’nun ağır hava şartlarına uygun olan malzemelerle donatılıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun