Genel 19 AĞUSTOS 2010 / 07:36

Kuzey Kore savaşını YouTube ve Twitter’a taşıdı

Bir yandan nükleer silahlara yatırım yapan Kuzey Kore, diğer yandan Twitter ve YouTube'a yükleniyor.

Bir yandan nükleer silahlara yatırım yapan Kuzey Kore, diğer yandan Twitter ve YouTube'a yükleniyor.


Kuzey Kore, Güney Kore ve ABD’ye karşı yürüttüğü savaş propagandasını YouTube ve Twitter’a taşıdı. Geçen ay Güney Kore ve ABD liderleri ile ilgili YouTube’a bir dizi video klip yükeleyen Kuzey Kore, kliplerde liderleri alaycı ve ironik bir dille eleştirirken ilginç benzetmelere yer vermiş.

Kuzey Kore’nin kullandığı bu dil soğuk savaş propagandası olarak algılansa da, son zamanlarda internete taşınan bu gerginlik ilişkilerin kötü bir noktaya geldiğinin kanıtı.

Geçtiğimiz hafta ise Kuzey Kore "uriminzok" yani “milletimiz” adı altında açtığı Twitter hesabı ile bu gerginliği sürdürmeye niyetli olduğunu gösterdi.

Kuzey Kore web sitesinin linkleri de yer alan Kuzey Kore Twitter hesabını şimdilik 928 kişi takip ediyor. Ancak YouTube’da yer alan klipleri binlerce kişinin izlediği biliniyor.

Uzmanlar Kuzey Kore’nin YouTube ve Twitter üzerinden sürdürdüğü savaş propagandası Güney Koreliler üzerinde etkili olmayacağını, insanların tüm bu klipleri eğlence için seyrettiğini vurguluyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun