Genel 16 EYLÜL 2008 / 10:16

Kuryeler sayısal harita üzerinde takip ediliyor

Özel dağıtım şirketi Aktif İleti kendi geliştirdiği ve dünyada bir ilk olan sistem sayesinde sahadaki kuryelerini GPS yardımıyla uydu üzerinden izliyor ve müşterilerinin gönderilerini coğrafi olarak takip edebiliyor.

Özel dağıtım şirketi Aktif İleti kendi geliştirdiği ve dünyada bir ilk olan sistem sayesinde sahadaki kuryelerini GPS yardımıyla uydu üzerinden izliyor ve müşterilerinin gönderilerini coğrafi olarak takip edebiliyor.


Aktif İleti, bünyesindeki Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen sistem sayesinde kuryelerinin günlük performanslarını yakından takip edebiliyor ve sayısal harita üzerinde en uygun rotayı belirleyebiliyor. Cep telefonu, GPS alıcısı, cep telefonu üzerinde çalışan özel bir programdan oluşan sistem, sahadaki kuryelerin, gönderinin durumu hakkında genel merkeze anında bilgi aktarmalarına imkân veriyor. Aktif İleti sistem ile teslimat, ziyaret ve iade gibi iş süreçlerini uzaktan kontrol edebiliyor. Sistemin sağladığı otomasyon sayesinde gerekli tüm raporlamalar anında yapılabiliyor. Örneğin; hangi sokakta hangi gönderinin alıcısının ziyaret edildiği ve evde bulunamadığı bilgisi MobAktif kullanılarak genel merkeze anında iletilebiliyor.


  


Sistem, Symbian S60 serisi cep telefonu (GTR), Java tabanlı MobAktif yazılımı, GPS cihazı, BackOffice uygulaması ve Raporlama – Front Office uygulamasından oluşuyor. Aktif İleti kuryelerinin yanlarında cep telefonun yanı sıra bir de GPS cihazı bulunuyor. Tüm Türkiye’de Aktif İleti’nin bin 200 kuryesi GTR kullanıyor. GTR’ler Turkcell GSM altyapısı üzerinden özel APN bağlantısı ile güvenli GPRS verisi alıp gönderebiliyor. GTR üzerinde Java tabanlı MobAktif adında özel bir mobil yazılım çalışıyor. MobAktif, saha elemanının yaptığı tüm işlemleri GPRS ile Aktif İleti sunucularına iletiyor.


 


Aktif İleti Müşteri Hizmetleri, Çağrı Merkezi ve Operasyon birimi tarafından kullanılan İÇKUM intranet CRM uygulaması üzerindeki tüm raporlama arayüzlerinde, gönderilere ait GPS konum bilgileri sayısal ve görsel şekilde görülebiliyor. Bu bilgiler aynı zamanda Aktif İleti müşterilerinin çevrimiçi  olarak erişebildiği tüm web arayüzlerine de yansıtılıyor. 1993 yılında kurulan Aktif İleti Türkiye'nin ilk özel dağıtım şirketi olma özelliğini taşıyor.


 


www.aktif.com

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun