Genel 04 EKİM 2011 / 15:56

Kurumları bekleyen tehditler ve çözümler tartışıldı

Kaspersky, 3-5 Ekim tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi 2011 kapsamında gerçekleştirdiği “Kaspersky Lab IT Security Day” etkinliğinde kurumların karşılaştığı sorunlar ve güvenlik tehditlerini masaya yatırdı.Kaspersky Lab Ortadoğu ve Türkiye Yönetici Direktörü Tarek Kuzbari’nin açılış konuşması ile başlayan etkinlik kapsamında Kaspersky Lab Türkiye Kurumsal Ürünler Satış Müdürü Umut Güler “Kaspersky Endpoint Security 8 lansmanı”, Kaspersky Lab, Gelişen Pazarlar, Kıdemli Teknik Müdür Kirill Suvorov “Sıradakine hazır mısınız?” ve Kaspersky Lab EEMEA Küresel Araştırma ve Analiz Takımı Kıdemli Virus Analisti Denis Maslennikov “İşiniz tehdit altına!” konularında birer sunum yaptı.

Sunumların ardından Umut Güler yönetiminde “Kurumlarda IT Tehditleri Ne Seviyede, Ne Gibi Önlemler Alınmalı?” paneli gerçekleşti. Paneldeki konuşmacılar arasında Ciner Yayın Grubu IT Altyapı Müdürü Barış Akbaş, İstanbul Şehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Çetin Kaya Koç, Medyasoft Genel Müdürü İhsan Taşer ve Infonet Genel Müdürü Taner Özdeş yer aldı.

2 saniyede bir kötü amaçlı yazılım ortaya çıkıyor

Tarek Kuzbari konuşmasında şunlardan söz etti: “2007 yılında her 2 dakikada 5 kötü amaçlı program ortaya çıkarken; 2010’da her 2 saniyede 1 yeni kötü amaçlı program ortaya çıkmaya başladı. Bu veriler işletmelerin bugün karşı karşıya kaldığı güvenlik tehditlerinin büyüklüğünü anlamak açısından oldukça önemli.”

Windows işletim sistemi destekli Kaspersky Endpoint Security 8’nin Ekim ayı sonu itibariyle Türkçe sürümünün piyasada olacağını açıklayan Umut Güler sunumunda şunları söyledi: “Kaspersky Endpoint Security 8; imza tabanlı, proaktif savunma ve bulut destekli güvenlik ağı ile Uç nokta Koruması; uygulama, cihaz ve web kontrolü ile Uç nokta Kontrolü sağlıyor.”

Etkinlikte “Sıradakine hazır mısınız?” sunumu ile ürünün teknik özelliklerine değinen Kirill Suvorov ürünün özelliklerinden biri olan uç nokta kontrolünün uygulama kontrolüne ek olarak tasarlandığını ve cihaz kontrolü için başarılı araçlar ve web filtreleme sağladığını söyledi.

Kaspersky Lab EEMEA Küresel Araştırma ve Analiz Takımı Kıdemli Virüs Analisti Denis Maslennikov “İşiniz tehdit altına!” sunumunda “Günümüzde küçük, orta ve büyük işletmeler deneyimli siber suçlular tarafından çok iyi tasarlanmış kötü amaçlı saldırılara maruz kalıyor” dedi.

Sunumların ardından panele geçildi

Panelde kurumların BT konusuna yaptığı yatırımların daha da artırılması gerektiği, kurumların maruz kaldıkları tehlikelerin artmaya devam ettiği bu nedenle de BT departmanlarının işletme için en doğru çözümü tercih etmesi gerektiği üzerinde duruldu.

Panelde siber saldırılardan dolayı her geçen yıl daha fazla işletmenin hem finansal hem de itibar kaybına uğradığı, artık siber suçluların birlikte hareket ettikleri bu nedenle de var olan tehditlerin yanı sıra alınacak önlem veya çözümlerin de gelecek tehditleri de ortadan kaldırması gerektiği üzerinde duruldu.

Dünyanın ve Türkiye’nin BT güvenliğine bakış açısı ve yatırımlarının yanı sıra panelde kurumların yatırım bütçeleri konusunda da bilgi alışverişinde bulunuldu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun