Genel 16 AĞUSTOS 2010 / 11:41

Küresel sorunlar için fikirler İstanbul’da üretilecek

Global Ekonomik Sempozyumu (GES), bu yıl ilk kez Türkiye’de düzenlenecek.

Global Ekonomik Sempozyumu (GES), bu yıl ilk kez Türkiye’de düzenlenecek.


Dünya ekonomisine yön veren tanınmış fikir önderlerinin oluşturduğu yaklaşık 500 kişi, baskısını gittikçe artıran küresel problemlere çözüm önerileri üretmek üzere 3. Global Ekonomik Sempozyum (GES) için İstanbul’da bir araya gelecek. 27-29 Eylül 2010 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek sempozyum, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ev sahipliğinde ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso'nun himayesinde gerçekleştirilecek.

Global sorunlara global çözümler

Katılımcılarının fikirlerini paylaşabildikleri interaktif bir yapıya sahip GES’de, konular 4 ana başlık altında görüşülecek. “Küresel Ekonomi” başlığı altında, merkez bankaları, devlet borçları, kayıt dışı istihdam, kırsal kalkınmada kadınlar, teknolojilerde eğitim altyapısı, ticaret ve sermaye akımları konuları konuşulacak. Yaşlılığın finansmanı, finansal katılım yoluyla büyüme, çevre sorunlarına bağlı göçler, sürdürülebilir iş stratejisi, taşınabilir işsizlik sigortası ve mali krizde sosyal ekonomiyi büyütmek konuları ise “Küresel Toplum” başlığı altında tartışılacak.

Karbon yönetimi, insan ticareti, terörizm, siber suçlar, devlet ve piyasa inşası ile milli iflas olasılığına karşı önlemler “Küresel Politika” ana başlığı altında incelenecek. Çevre sorunlarının da ele alınacağı sempozyumun, “Küresel Çevre” konulu toplantılarında da, iklim değişikliği, artan gıda talebi, su kaynakları ve küresel elektrik piyasası masaya yatırılacak.

Sempozyumun ardından, toplantılarda tartışılan sorunlara, çözüm önerilerinin sunulacağı “Global Ekonomik Sorunlara Çözümler” raporu yayınlanacak.

Merkez bankası başkanları ve Maliye bakanları bir araya gelecek

Açılışı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından yapılacak olan sempozyumda, maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarına özel oturumlar düzenlenecek. Merkez Bankası oturumuna başkanlar düzeyinde; Polonya, Macaristan, Endonazya, Meksika ve Türkiye; Maliye bakanları oturumuna ise; Yunanistan, Suriye, Güney Afrika ve Türkiye bakanları katılacak.

Sempozyuma katılacak isimler arasında; Nobel Ekonomi ödülü sahipleri James Heckman ve Eric Maskin, Boston Colsulting Grup CEO’su Hans-Paul Bürkner, Avrupa Komisyonu'nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel de Gucht ve OECD Genel Sekreter Yardımcısı Aart De Geus da yer alıyor.

Dünya ekonomisine yön verecek 100 şirketten biri olarak kabul edilen Hintli Bharat Forge’un CEO’su Baba Kalyani ve Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Suzan Sabancı Dinçer, WWF Genel Müdürü James Leape ve Uluslararası Göç Örgütü Genel Direktörü William Lacy Swing de sempozyuma katılacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun