Genel 14 OCAK 2009 / 10:20

Küresel kriz aşırı tüketimin kesilmesiyle aşılır

Ünlü Hintli doktor ve ruhsal şifacı Dr. Deepak Chopra'ya göre küresel krizi aşmak için aşırı tüketim ve spekülasyonlar üzerine yatırım çağı artık kapanmalı.

Ünlü Hintli doktor ve ruhsal şifacı Dr. Deepak Chopra'ya göre küresel krizi aşmak için aşırı tüketim ve spekülasyonlar üzerine yatırım çağı artık kapanmalı.


Dr. Deepak Chopra, Aras Cargo'nun ana sponsorluğuyla,14 Ocak'ta Maslak TİM Center'da 'Benliğin Keşfiyle İçimizdeki Bilgeyi Uyandırmak' konulu bir seminer verdi. Seminer öncesi düzenlenen basın toplantısında Dr. Chopra, "İnsanın içinde yatan potansiyele ulaşması, verimli ve başarılı bir iş ve kişisel hayat kurması, mutluluğu yakalaması ve barışçıl bir ortamda yaşaması için öncelikle kendi öz benliği ile tanışması ve özgüvenini kazanması gerekiyor" dedi.


Dr. Chopra küresel krizi sağlıklı bir şekilde atlatabilmenin yollarını ise şöyle açıkladı: "Tüm dünyada yaşanılan küresel kriz artık ekonomilerin, ABD, Avrupa, Asya ekonomisi gibi birbirinden ayrı değil küresel olduğunu görmemizi zorluyor. Artık Amerikan borsasındaki düşüş de, Çin'de olabilecek gerileme de yine tüm dünyayı etkiliyor. İçinde bulunduğumuz ekonomik krizle beraber küresel ekonomi farkındalığımızın da artması gerekiyor. Artık bir küresel ekonomi var ve ekonomik olarak tüm insanlık birbirine bağlı. ABD'nin yarattığı ve sonra tüm dünyanın uygulamaya başladığı 'var olmayan' parayı harcamak, spekülasyonlar üzerine yatırımlar yapmak çağının kapanması gerekiyor. Şu anda hep beraber el ele verip, parayı nereye harcıyoruz, yaptığımız işler ve sunduğumuz hizmetler anlamlı mı, insanlık için değerli mi, barış yaratmak adına mı çalışıyoruz, yoksa savaşa katkıda mı bulunuyoruz, alternatif enerji yolları yaratıyor muyuz, petrole olan bağımlılığımızdan kurtuluyor muyuz diye sormamız gerekiyor."


Dr. Chopra, insanlığın içine sürüklendiği karanlıktan, savaşlardan ve küresel krizlerden kurtulması için  'ortak bilince' kavuşması gerektiğine değinerek "Bugün elimizdeki tüm sorunlar insanlığın yarattığı 'ortak bilinç' sonucudur. Bizim de inancımız, eğer ortak bilinçle insanlığı karanlığa sürüklediysek, şimdi de ortak bilinçle aydınlığa yönlendirebiliriz. Bunun için tek ihtiyacımız olan şey, birbirimizle irtibatımızı güçlendirmemiz. İnsanlar birbirinden uzaklaştıkça kişisel, toplumsal ve küresel problemler artmaya başladı. Ortak bilinci pozitife doğru yönlendirmek içinse insanlığın yeniden bütün olmaya ihtiyacı var. İçimizde var oluşumuzdan bu yana bulunan, bize verilen zekâ ve bilinci yeniden keşfedip ortaya çıkarmamız bir lüks değil, mecburiyettir. Bunu da insanlığın el ele vermesiyle başarabileceğiz" dedi.


Bill Clinton, Madonna ve Demi Moore'un da aralarında bulunduğu ünlülerin kişisel gelişim ve meditasyon hocası Dr. Deepak Chopra 2005'te dünya barışı için Al Gore, Oscar Arias Sanchez ve dünyanın önde gelen liderleriyle birlikte kurduğu organizasyonla da tanınıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun