Genel 26 EKİM 2010 / 13:45

Kültür beşiği Mardin’de yeni bir ışık yandı

Genpa, Mardin Artuklu Üniversitesi’ne yeni bir fakülte kazandırdı.

Genpa, Mardin Artuklu Üniversitesi’ne yeni bir fakülte kazandırdı.


Mardin Artuklu Üniversitesi’ne bir fakülte daha ekleniyor. Üniversite 10 milyon dolara yaklaşan yatırım ile Dr. Zeynel Abidin Erdem İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne kavuşuyor.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin, iki yıl sonra açılacak olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin temel atma töreni, üniversitenin 2010-2011 akademik yılı açılış töreninin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katılımıyla gerçekleşti. İş adamı Dr. Zeynel Abidin Erdem’in katkıları ile faaliyete geçecek Dr. Zeynel Abidin Erdem İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde yaklaşık 800 öğrenci eğitim-öğretim görecek.

Eğitim öğretimin yanı sıra Mardin Artuklu Üniversitesi’nin bir diğer misyonu Mardin ve çevresini, kent dokusu, tarih-kültür, kentlilik bilinci gibi açılardan aslına uygun, kendini ifade eder konuma yükseltmek. Edebiyat, Güzel Sanatlar, Mimarlık fakülteleri bulunan üniversite ayrıca Yaşayan Diller Enstitüsü ile bölgede konuşulan; Kürtçe, Süryanice ve Arapça dillerini yaşatmaya, dil ve dinlerin kesişim noktası olmaya devam ediyor.

Fakülte için 10 milyon dolara yaklaşan yatırım

Genpa Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zeynel Abidin Erdem, kendi adını taşıyan fakülte ile ilgili olarak; “Genpa ve Erdem Holding olarak Mardin’e pek çok alanda çeşitli yatırımlar gerçekleştirdik. Daha da fazlasını gerçekleştirmek için ilk planda 10 milyon dolara yaklaşan bir yatırım öngörüyoruz. Okulun gerçek anlamda bir markaya dönüşmesi adına üstümüze düşen görevleri yapmaya hazırız” dedi.

17 derslik, 8 amfi ve 800 öğrenci

Yaklaşık 800 öğrencinin eğitim göreceği İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde 42 kişilik 14 büyük, 25 kişilik 3 küçük derslik ve 100 kişilik 8 amfinin yer alması planlanıyor.