Genel 29 KASIM 2010 / 13:08

Kullanıcılar kendilerini telefonda markaya bağlı hissetmiyor

Araştırmaya göre kullanıcılar kullandıkları akıllı telefonunun markasına o kadar da bağlı değil.

Araştırmaya göre kullanıcılar kullandıkları akıllı telefonunun markasına o kadar da bağlı değil.


Yapılan yeni bir araştırmaya göre akıllı telefon kullanıcılarının, kullandıkları telefon ve işletim sistemi markasına düşünüldüğü kadar sadık olmadıkları ortaya çıktı. Katılımcıların büyük çoğunluğu akıllı telefon markası konusunda seçeneklerini geniş tutmayı planlarken, bu alanda sadakat oranı en yüksek olan marka Apple.

Elde edilen bu sonuçlar akıllı telefon ve mobil işletim sistemi üreticileri için adeta bir ders niteliğinde. Araştırmaya katılanların yüzde 56’sı kullanmayı planladıkları bir sonraki telefonları için kullandıklarından farklı bir markayı tercih edeceklerini söylerken, yalnızca dörtte birinden az bir kesim mevcut işletim sistemini kullanmaya devam edeceğini söyledi.

Telefonlarına en sadık kesimi ise yüzde 59’luk bir oranla Apple kullanıcıları oluşturdu. Bu kesim yeniden telefon alacak olsa kesinlikle yine Apple’ı tercih edeceğini belirtti.

BlackBerry kullanıcılarında da durum biraz farklı. BlackBerry kullanıcılarının yüzde 35’i yeniden BlackBerry’i tercih edeceğini söylerken, Google Android işletim sisteminden memnun kalanların oranı yüzde 28’de kaldı. Nokia Symbian kullanıcılarının yüzde 24’ü de Nokia’dan vazgeçmeme konusunda kararlı.

Araştırmanın menbaası ve benzer bir dolu diğer araştırma için http://www.gfk.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun