Genel 05 EKİM 2011 / 13:16

Kullanıcı konum bilgileri hizmet kalitesini artırmak için kullanılıyor

ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi '11'de Vodafone Ürün Baş Yöneticisi Fabrizio De Liberali, bulut bilişim üzerinde yaptıkları çalışmaları ve kişisel gizliliğe verdikleri önemden söz etti.ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi '11'in üçüncü ve son gününde oturumlar yoğun katılımlarla devam ediyor. "Vodafone Locate: Bulut Üzerinde Lokasyon ve Kişisel Gizlilik" başlıklı sunumda bulut bilişimde kişisel mahremiyet konusu üzerinde duruldu.

Ekibiyle birlikte sunumu gerçekleştiren Vodafone Ürün Baş Yöneticisi Fabrizio De Liberali, şirket olarak zamanı ölçümleyerek, kullanıcı hayatının nasıl daha kaliteli, verimli ve güvenli yapabileceğimizi araştırdıklarını aktardı. Bulut bilişim kavramına da bu yönden yaklaştıklarını ifade eden Liberali, geliştiricilerden gelen tüm uygulamaları dünyanın hemen her yerinde yerelleştirerek hizmete dönüştürmek istediklerini ifade etti.

Abonelerin konum bilgilerine erişebildiklerini ancak bu durumun endişeye mahal vermemesi gerektiğini vurgulayan Liberali, "Bir kişinin nerede, ne zaman, ne yaptığını bilebiliriz belki ancak bu kişinin kim olduğunu bilmediğimiz için rahatsız edici bir durum olmayacaktır. Elde edilen veriler servis ve hizmetlerin geliştirilmesi için kullanılıyor" dedi.

Kişisel mahremiyetle ilgili tüm kontrolü kullanıcılara bıraktıklarını ifade eden Liberali, "İsteyen, istediği anda konum bilgisinin görüntülenmesini kapatabilir. 2008 yılında aldığımız kararlar doğrultusunda kullanıcılara tüm seçenekler sunuluyor" diye konuştu.

Liberali, Vodafone bünyesinde bulut bilişimin getirdiği endişeleri gidermek için alınan kişisel mahremiyet prensiplerinin 2008 yılından bu yana uygulandığını vurguladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun