Genel 21 MAYIS 2010 / 09:39

Küçük nükleer reaktörlerden büyük iş çıkıyor

Buzdolabı büyüklüğündeki nükleer reaktörler, enerji altyapılarına bağlanamayacak kadar uzakta olanlar için çare olabilir.

Buzdolabı büyüklüğündeki nükleer reaktörler, enerji altyapılarına bağlanamayacak kadar uzakta olanlar için çare olabilir.


Nükleer enerji santralleri deyince akla dev komplekslerin yer aldığı karmaşık yapılar gelir. Ancak şirketler, dünyanın büyüyen elektrik ihtiyacını karşılamak adına buzdolabı boyutunda yeni nesil küçük nükleer reaktörler geliştirmek için kolları sıvamış durumda.

Bu küçük nükleer reaktörlerin geleneksel elektrik yapılarına bağlanamayacak kadar uzakta olan küçük fabrikalar ya da kasabalar için kullanılması bekleniyor. Santa-Fe ya da Toshiba gibi geleneksel reaktör üreticilerinin nükleer teknoloji alanında küçülmeye gittiği şu dönemde, bu çözümün büyük iş alanları yaratacağı tahmin ediliyor.

Küçük nükleer reaktör birimleri üretmek için kolları sıvayan şirketlerden biri olan Hyperion Power, büyük ölçekli nükleer santrallerin yaklaşık 6,2 milyar dolar maliyeti olduğunu, ancak bu küçük nükleer birimlerden 25 megawattlık bir reaktörün 50 milyon dolara mal olacağını vurguluyor. Bir fosil yakıt tesisinden daha az bakım gerektiren bu nükleer birimler kamyonlarla taşınabiliyor ve 25 megawatlık bir reaktör yirmi bin evin enerji ihtiyacını karşılayacak nitelikte.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun