Genel 19 NİSAN 2011 / 15:27

Küçücük baz istasyonu: lightRadio

Ar-Ge çalışmalarına her yıl 2,5 milyar avro yatıran Alcatel-Lucent, Bell Laboratuvarları tarafından üretilen, yeni nesil mobil teknolojisi lightRadio’yu tanıttı.

Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kançal basın toplantısında yaptığı konuşmada, dünya nüfusunun yüzde 59’unun cep telefonu kullandığını, dünyadaki mobil cihaz sayısının ise 5 milyara ulaştığını vurguladı. Kançal, “Tahminler önümüzdeki üç yıl içinde 6,5 milyar mobil bağlantıya ulaşılacağını gösteriyor. 2013’te, cep telefonları dünya çapında en yaygın Web erişim aygıtları olarak PC’lerin önüne geçecek. Bell Laboratuarları’ndaki çalışmalarımıza göre ise, 2015’te akıllı telefon sayısında 18 kat, kablosuz veri trafiğinde ise 30 kat artış göreceğiz” dedi.

Tipik 4G akıllı telefonların 2015 yılında, ayda 3,4GB veri tüketmesinin beklendiğini dile getiren Kançal, “lightRadio” teknolojisinin önemini şu şekilde açıkladı: “Bu değer yüksek seviyeli 3G akıllı telefonların günümüzdeki veri tüketiminin 8 katı anlamına geliyor” dedi.

Kançal yeni sistemin denemelerinin bir Avrupa ülkesinde ve ABD’de başladığı da sözlerine ekledi ve “Yılın ikinci çeyreğinde üçüncü bir deneme noktası daha olacak. 2012 yılının ortalarında ise bu yapının ilk ticari örneklerini görebiliriz. 2018 yılına kadar lightRadio ile 100 milyar avrodan daha fazla bir pazar hedefliyoruz” dedi.

Tek kutu yaklaşık 30 kullanıcıyı karşılayabiliyor

Alcatel-Lucent Bell Laboratuarları İngiltere ve İrlanda Direktörü Sam Samuel bir kutunun 32-33 aktif kullanıcının ihtiyacını karşılayabildiği bilgisini verdi. Sistem 2G’ye ek olarak 3G, 4G, LTE teknolojilerinin yaygınlık kazanması, böylece kablosuz ağlarda veri kapasitesinin artması ile önemli bir ihtiyaç halini alacak.

Alcatel – Lucent’in büyük önem verdiği “lightRadio” yapılan açıklamaya göre, hem 3G hem de geleceğin mobil teknolojisi 4G için yeterli olacak. Ayrıca cihaz ile LTE ve Küçük Hücre konuşlandırmalarıyla bir araya getirilerek, sadece 3G altyapısında bile yaklaşık yüzde 50 TCO tasarrufu elde etmek mümkün.

Bu çözümle, baz istasyonu, fonksiyonel bileşenlerine bölünerek, bu fonksiyonlar anten ve mobil şebeke içerisindeki merkezi noktalara dağıtılıyor. Böylelikle, bulut tabanlı bir mimariye geçilmiş olunuyor.

Ayrıca 2G, 3G ve LTE teknolojileri için kullanılan birbirinden ayrı anten kümeleri birleştirilip tek ve güçlü bir cihazda toplanıyor. Birden fazla frekans ve standart (2G, 3G, LTE) içeren bu cihaz, direklere, bina cephelerine ya da enerji ve genişbant bağlantısı olan herhangi bir yere monte edilebiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun