Genel 17 ŞUBAT 2010 / 13:04

Krizden çıkış reçetesi "Bilişim Yatırımları"

Bilişimciler, TÜBİSAD tarafından Intel ile birlikte Ankara'da düzenlenen "Uluslararası Bilişim Sanayii Zirvesi: Bilişim Ekonomisi İstihdam ve Yatırım Politikaları" etkinliğinde bir araya geldi.

Bilişimciler, TÜBİSAD tarafından Intel ile birlikte Ankara'da düzenlenen "Uluslararası Bilişim Sanayii Zirvesi: Bilişim Ekonomisi İstihdam ve Yatırım Politikaları" etkinliğinde bir araya geldi.

Ankara'da gerçekleştirilen Uluslararası Bilişim Sanayii Zirvesi: Bilişim Ekonomisi İstihdam ve Yatırım Politikaları etkinliğinin açılış konuşmasını yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ses ya da bilgi kavgasının artık anlamsız hale geldiğini belirterek, iletişim gelirlerinde sesin payının azaldığını bilginin payının ise arttığını kaydetti.

ABD İnovasyon ve IT Vakfı Başkanı Robert Atkinson ise yaptığı konuşmada bilişimin dünyanın her yeri için önemli olduğuna dikkat çekerek, bu alanda yapılacak yatırımların 3 ila 7 katı olarak geri döndüğünü ifade etti. Atkinson sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bilişim genel amaca yönelik bir teknoloji olarak tarif ediliyor. Sadece bilişim kendi başına bir alan değil, kendi dışında birçok sektörün içinde de yer alan bir alan. Sağlık, enerji, eğitim gibi birçok sektörde var. Bilişime yapılan 1 dolarlık yatırım size 2 dolarlık katkı sağlıyor."

ABD ile AB arasındaki üretkenlik oranlarına da değinen Atkinson, krizden çıkış için ABD'nin bilişim yatırımlarını fırsat olarak gördüğünü aktardı. Bilişim alanındaki vergiler konusunda da ülkelerin uzun vadeli düzenlemelere gitmesi gerektiğinin altını çizen Atkinson, "Genişbanta yapılan her bir dolar vergilendirme 5 dolarlık kayıp ortaya çıkarıyor. Ülkelerin bu sorunun çözümüne destek çıkması gerek. Pek çok ülke bilişimde birtakım engeller koyabiliyor. Ancak ekonomiyi ileriye götürecek olan bilişim sektörüdür" şeklinde konuştu.

TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Gürsoy, zirvenin amacını TÜBİSAD'ın temsil ettiği bilgi ve iletişim sektörünün, Türkiye'nin geleceği için ne denli stratejik bir öneme sahip olduğunu birlikte değerlendirmek olarak açıkladı. Gürsoy, bilişim sektörünün ülkelerin rekabet gücüne etkisini, hem yerel hem de uluslararası boyutta tartışabilmek için, konularında lider tüm paydaşlarla bir araya geldiklerini belirtti. Gürsoy, "Türkiye'de teknoloji ve telekomünikasyonu aynı hedefte birleştiren tek platform olan TÜBİSAD olarak, Türkiye'nin sağlıklı ve sürdürülebilir büyümesinde anahtar role sahip bilişimin, ülke çapında stratejik sektör olduğunu anlatmak için gayret gösteriyoruz. Bugün hem kamuda, hem özel sektörde hem de halk arasında yerleşmiş farkındalık seviyesinin, bugüne kadar yapılan tespit ve önerileri hayata geçirebilmemiz için fazlasıyla yeterli olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

Türkiye'de bilişim sektörünün büyük bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu vurgulayan Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem, "TÜBİSAD gibi biz de, Türkiye'nin bugünü ve yarını için bilişim sektörünün en stratejik sektör olduğuna inanıyoruz. Intel olarak gerek Türkiye'de gerekse dünya çapında bilişim sektörünün gelişimine katkıda bulunmak için hükümetler, kamu kurumları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla yakın işbirliği içinde çalışıyoruz. TÜBİSAD'la birlikte Türkiye ekonomisini geleceğe taşımak için bilişim politikalarını ve bu alanda bölgenin potansiyelini tartışmak, çözüm önerileri getirmek ve amacıyla düzenlediğimiz bu zirve bu çalışmalarımızın Türkiye'de önemli bir ayağı. Sektörün gelişiminde dünyada gerçekleştirilen başarılı uygulama ve örnekler kuşkusuz büyük önem taşıyor. Zirvede uluslararası deneyimlerimizi de paylaşarak Türk bilişim sektörüne katkıda bulunmayı amaçlıyoruz" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun