Genel 20 ŞUBAT 2009 / 09:33

Kriz PlayStation'a yaradı, satışlar yüzde 70 arttı

Kriz döneminde PlayStation 3 Türkiye pazarında yüzde 70 büyüdü. En fazla tercih edilen oyun ise futbol oldu.

Kriz döneminde PlayStation 3 Türkiye pazarında yüzde 70 büyüdü. En fazla tercih edilen oyun ise futbol oldu.


Global ekonomik kriz nedeniyle birçok sektörde küçülme yaşanırken dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oyun konsolları büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sony Eurasia, son 3 ayda PS3 satışlarının beklentilerin yüzde 50 üzerinde gerçekleştiğini açıkladı.    


Sony Eurasia PlayStation Ürün Müdürü Özgür Kirazcı, PS3’ün kriz döneminde Avrupa’daki büyüme oranının oldukça düşük gerçekleştiğini, buna karşın Türkiye’de yüzde 70 büyüdüklerinin altını çizdi.   Kirazcı: “Yeni nesil konsollar artık sadece oyun değil, Blu-ray film izleme, müzik dinleme, fotoğraf görüntüleme, internet ve mesajlaşma gibi çeşitli servisleri alabileceğiniz bir platforma dönüşüyor. Bu sayede eğlenceye ekonomik ve interaktif bir şekilde erişmek mümkün oluyor ve bu da oyun konsollarına olan talebi artırıyor” dedi.    


Grand Theft Auto IV, Metal Gear Solid, Little Big Planet gibi oyunların oyun tutkunlarınca oldukça beğenildiğini ve Türkiye’de hala en fazla futbol oyunlarının tercih edildiğini belirten Kirazcı, Sony Eurasia’nın bu doğrultuda PS3, PSP ve PS2 için futbol oyunu içeren özel paketlerin satışına başladıklarını açıkladı.  


Sony, bu gelişmeler ışığında gelecek dönemde Türkiye’ye çok daha fazla yatırımı yapmayı, daha fazla içerik ve servisi oyun camiasıyla buluşturmayı planlıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun